اصفهان، خیابان حکیم نظامی، خیابان شریعتی غربی،  نبش کوچه 16، جنب مسجد اما حسن عسکری، طبقه اول

اصفهان، خیابان حکیم نظامی، خیابان شریعتی غربی،  نبش کوچه 16، جنب مسجد اما حسن عسکری، طبقه اول

کمربند طبی: موارد استفاده، مزایا، معایب و انواع مناسب بریس کمر

هیچکس کمردرد را دوست ندارد اما آیا بریس های کمر واقعاً کار می کنند؟ فرقی نمی کند شما در حال بهبودی پس از آسیب هستید و یا کمر درد دارید یا نیاز به استفاده از بریس برای شرایط پزشکی خود دارید در هر صورت مزایای بسیار زیادی از پوشیدن بریس کمر عاید شما می شود.

بریس های کمر حمایت خوبی از قسمت پایین کمر انجام می دهند و موجب می‌شوند که کمردرد شما بهبود پیدا کند یا به طور کامل رفع شود. بریس ها برای قسمت های مختلف کمر شامل قسمت میانی و پایین کمر و همچنین قسمت دنبالچه یا ساکرال در بازار موجود هستند. سبک ها و طرح های متفاوتی از بریس های کمر وجود دارند، اما به لحاظ موادی که از آن ساخته شده اند مثل پلاستیک نرم، الاستیک، فلز و پلاستیک سفت ،تسمه، چسب و توری متفاوت هستند.

 چون بریس های کمر حمایت خوبی از نواحی مهم و عضلات اصلی کمر و ستون فقرات انجام می دهند، بدن شما می‌تواند آرامش پیدا کند و استرس یا فشاری که موجب درد و ناراحتی در وهله اول شده، بهبود پیدا کند. مهم نیست که از وضعیت بدنی نامناسب یا آسیب دیدگی و یا حتی بالا رفتن سن دچار کمردرد شده اید، بریس های کمر در تمام این موارد موثر هستند و در طول روز به شما احساس راحتی بیشتری می دهند.

بریس های کمر روش غیر تهاجمی و ایمن برای درمان آسیب دیدگی کنونی کمر هستند و از شرایط مزمن و یا بدتر شدن کمردرد شما جلوگیری می کنند. بگذارید نگاهی به تمامی مزایای حاصل از پوشیدن بریس و آرامشی که برای شما به همراه می آورند بیاندازیم.

اگر کمردرد درمان نشود معمولاً با گذر زمان بدتر می‌شود و می‌تواند منجر به ناتوانی دائمی شود. بنابراین مطمئن باشید که استفاده از بریس های کمر حمایت خوبی از کمر شما به عمل می آورند. حالت خوب بدنی شما را حفظ می کند و کمردرد شما را درمان و یا از آن جلوگیری می‌کند. اگر درد شما هم چنان ادامه داشت بهتر است با پزشک متخصص خود مشورت لازم را انجام دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی بریس های کمر و یا برای رزرو نوبت در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح با شماره تلفن 03136252857 تماس حاصل فرمایید.

استفاده از بریس های کمر


استفاده از بریس های کمر

وسایلی که برای کمردرد استفاده می شوند اکثر اوقات بریس هایی هستند که برای حمایت از بهبودی ستون فقرات یا جلوگیری از آسیب دیدگی بیشتر به کار می روند که شامل بریس های بزرگ می شوند که از میانه باسن تا زیر شانه ها ادامه پیدا می کنند و همچنین از بریس های کوچک که فقط بر روی ناحیه آسیب دیده تمرکز دارند تشکیل شده است. کمردرد به دلایل متعددی ایجاد و بدتر می‌شود که شامل:

 • سندروم کمردرد قسمت پایین کمر: این مورد مهره های کمر را درگیر می کند و ممکن است حاد باشد و در اثر یک حادثه تروماتیک مثل تصادف رانندگی یا سقوط از جایی ایجاد شود. در موارد حاد ساختار آسیب دیده بیشتر از بافت های نرم مثل دیسک های بین مهره ای عضلات و رباط ها و تاندون ها خواهد بود. در تصادفات شدید پوکی استخوان یا دیگر علل ضعف ستون مهره ها شکستگی مهره ها در ستون فقرات ممکن است رخ دهد و درد مزمن کمر به شکل مرموزی شروع می شود و مدت زمان طولانی ادامه پیدا می کند. علل آن ممکن است شامل آرتروز، آرتریت روماتوئید، تحلیل و فرسایش دیسک بین مهره‌ای یا فتق دیسک ستون فقرات، شکستگی مهره ها مثل پوکی استخوان یا در موارد خیلی نادر تومور باشد که شامل سرطان یا عفونت می شود. کمربند کرست کمری فلامینگو تسکین عالی برای کمردرد شما فراهم میکند.
 • بهبودی پس از عمل جراحی: ممکن است پس از جراحی، بریس سفت برای ستون فقرات شما تجویز شود. به این منظور که فشار روی ستون فقرات شما کاهش پیدا کند و ثبات بیشتری داشته باشد و همچنین حرکات بدن شما را محدود کند تا یک محیط درمانی سالم برای شما ایجاد شود. پرسشنامه ای که توسط جراحان ستون فقرات تکمیل شد نشان داد که عمدتاً به علت محدود کردن حرکات بیمار پس از جراحی، بریس تجویز میشود.
 • اسپوندیلیت ایستمی: از بریس سفت برای اسپوندیلیت ایستمی استفاده میشود که نشان داده است میزان حرکات دردناک ناشی از لغزش مهره ها را به حداقل ممکن می رساند و به طور موثری توانایی راه رفتن را بهبود می‌بخشد و سطح درد را کاهش می‌دهد. بریس سفت حرکات اضافی را در قسمت های شکسته محدود می کند و به کنترل درد کمک می‌کند و از آسیب دیدگی مفاصل عصب ها و ماهیچه ها جلوگیری می کند.
 • اسپوندیلیت: شبیه به اسپوندیلیتیس ایستمی از بریس های سفت و نیمه سفت برای به حداقل رساندن حرکات ریز در قسمتهایی که مهره ها شکستگی دارند تجویز می‌شود. این بریس ها درد را کاهش می دهند و کمک ‌می کنند این شکستگی ها بهبود پیدا کنند. تصور بر این است که بریس کمر می‌تواند از لغزش مهره ها جلوگیری کرده یا آن را کاهش دهد.
 • استئو آرتریت: بریس های سفت و یا نیمه سفت کمر، بی ثباتی و حرکات ریز دردناک ناشی از استئوآرتریت ستون فقرات را کاهش می دهند. علاوه بر این بریس می تواند فشار روی مفاصل فاست سطح آسیب دیده را کاهش دهد، درد را تسکین دهد و موجب شود تا حرکاتی که در طول روز انجام می دهید مثل حرکت کردن از حالت نشسته به ایستاده یا بالعکس آسانتر انجام شوند.
 • شکستگیهای مهره ها: بر اثر فشار بریس کمر نیمه سفت یا سفت برای شکستگی های مهره ها که در اثر فشار ایجاد شده‌اند به منظور کاهش حرکات ریز در قسمت شکسته یا آسیب دیدگی مهره ها پیشنهاد می شود همچنین موجب کاهش فشار روی ستون فقرات می شود.
 • برای بهبود حالت بدنی: بریس هایی که برای بهبود حالت بدنی استفاده می شوند فشار و تنش را کاهش می دهند و حالت بدن را بهبود می بخشند.این بریس ها عضلات و ستون فقرات طوری قرار می‌دهند که در همترازی طبیعی قرار گیرند.
 • ضخامت یکنواخت: نوارهای الاستیک دارای قلاب و بست های حلقه ای هستند که موجب می شود درجه فشرده سازی را سفت و یا شل کنند. این نوارها نازک هستند و می توان به راحتی زیر لباس بدون اینکه دیده شود استفاده کرد.
 • بیماری دیسک دژنراتیو: فتق دیسک وقتی دیسک در ستون فقرات میشکند یا از جا در میرود یک بریس سفت یا نیمه سفت می تواند به ثبات و کاهش حرکات ریز در قسمت آسیب دیده ستون فقرات کمک زیادی کند. بریس کمرهمچنین برای محدود کردن حرکات چرخشی و خم شدن به کار می رود و مقدار وزنی که قرار است دیسک ها به طور طبیعی تحمل کنند را کاهش میدهد.
 • تنگی ستون فقرات: استفاده از بریس برای تنگی ستون فقرات کمک می‌کند که فشار و و حرکات خیلی ریز بدن در قسمت پایین ستون فقرات کاهش پیدا کند. چون هر دو مورد موجب تحریک ریشه عصب و درد می شوند.
 • حمایت از حالت بدنی: وقتی که فرد در حالت ایستاده قرار دارد حالت بدنی او به‌طور نسبی قابل تشخیص است. برای داشتن کمر سالم بسیار مهم است که ستون فقرات در یک همترازی مناسب قرار گیرد. درد، آسیب دیدگی، بدشکلی ساختار بدن و ضعف عضلانی می‌تواند منجر به حالت بدنی غیر طبیعی شود. برای حفظ انحنای طبیعی کمر و شکل صحیح ستون فقرات از بریس کمر استفاده میشود. این بریس با اصلاح حالت بدنی نامناسب و کاهش احتمال بروز مشکلات ستون فقرات به افراد کمک می کند.
 • کنترل کمر درد: اکثر افرادی که مشکلاتی در قسمت کمر خود دارند از درد شکایت می‌کنند. این درد به دلیل حرکت ستون فقرات و قرار گرفتن در وضعیت هایی است که کمر تحت فشار قرار می گیرد و آسیب دیدگی رخ می دهد. کنترل درد و کاهش این حرکات کمک می کند، ساختارهای آسیب دیده بهبود پیدا کنند. همچنین با فشردن ناحیه شکم علائم درد را از بین می برند. این بریس‌ها فشار دیسک‌های بین مهره‌ای و دیگر ساختارهای ستون فقرات را برطرف می کنند.
 • بی تحرکی: برای رفع برخی از مشکلات کمردرد نیاز است که برای مدتی حرکت کمر متوقف شود این شرایط شامل شکستگی و همجوشی جراحی ستون فقرات می شود. این بریس ها کمک می کند حرکات کمر اطراف ناحیه آسیب‌دیده محدود شود و بهبودی سریع تر پیش آید. بدون استفاده از این بریس ها بهبودی بیشتر طول می‌کشد یا اصلا اتفاق نمی افتد. با کاهش حرکاتی مثل چرخیدن خم شدن یا کشش عضلات این کار را انجام می دهد که البته بستگی به نوع جراحت دارد.
 • تثبیت ستون فقرات: این امر به ویژه پس از جراحی ستون فقرات انجام میشود. کمر برای کمک به حفظ ستون فقرات در یک موقعیت صحیح و همچنین حفظ حالت طبیعی بدن کار می کند. بریس ها کمک می‌کنند کمر بدون حرکت باقی بماند تا ستون فقرات در همترازی صحیح بهبود پیدا کند و دچار بدشکلی نشود.
 • تنش و کشیدگی عضلانی: در موارد نسبتاً نادر بریس های انعطاف پذیرکمر برای کشیدگی عضلات قسمت پایین کمر استفاده می شوند که تنش عضلانی را با کاهش فشار روی ستون فقرات تسکین می دهند، در نتیجه قدرت عضلانی مورد نیاز برای حفاظت از ستون فقرات کاهش می یابد.

مزایای استفاده از بریس برای کمر


مزایای استفاده از بریس برای کمر

بریسهای کمر محافظ هایی برای کاهش شدت درد و کمک به تسکین کمر درد های مزمن است. در اینجا مزایای استفاده از این محافظ ها آورده شده است:

بی حرکت ماندن نواحی آسیب دیده

اگر شما به دلیل تصادف یا آسیب دیدگی کمردرد دارید، خیلی مهم است که کمر شما بی حرکت بماند تا بهبود پیدا کند. در چنین مواردی این محافظ ها واقعا مفید هستند. قسمت آسیب دیده کمر را سفت نگه می دارند و از حرکت و خم شدن استخوان ها و عضلات جلوگیری می کنند. چون این حرکات موجب بدتر شدن شرایط شما میشود.

محافظت از ستون فقرات و کاهش فشار روی کمر

اگر ستون فقرات ضعیفی دارید ممکن است پزشک برای محافظت از ستون فقرات و کاهش احتمال آسیب دیدگی به شما پیشنهاد کند که از بریس کمر استفاده کنید. برخی افراد حتی اگر به طور متوسط فعالیت داشته باشند ممکن است به صورت مکرر دچار کشیدگی ها و در رفتگی هایی در کمر خود شوند.در چنین مواردی پوشیدن بریس ها می تواند از کمر شما محافظت کند و کشیدگی و فشار روی کمر و درد را کاهش دهد.

بهبود حالت بدنی

در حالت ایده آل شما باید با کمر صاف بنشینید یا بایستید طوری که ستون فقرات شما کاملاً صاف باشد. همانطور که گفته شد اکثر مردم در حالت نشسته یا ایستاده خمیده هستند. که موجب افزایش انحنای ستون فقرات و بروز مشکلات کمر می شود. حالت خمیده همچنین موجب پیرتر به نظر رسیدن شما می شود و می تواند منجر به ضعف ستون فقرات و حتی بدشکل شدن بدن شود و شما را مستعد آسیب دیدگی کند. استفاده از بریس ها به شما کمک می کند از بروز این مسائل جلوگیری کنید. همچنین این بریس ها مقدار فشار مناسبی به قسمت میانی بدن وارد می کنند و خود به خود حالت بدنی شما را بهبود می بخشند. اگر متوجه شدید که مشکلاتی برای حالت بدنی شما در حال رخ دادن است این بریس ها را تهیه کرده و از آنها استفاده کنید. این بریس ها به شما کمک می کنند ستون فقرات خود را صاف نگه دارید.

کاهش شدت کمردرد

برخی افراد به علت فشاری که سال ها روی ستون فقراتشان وارد شده است دچار کمردرد مزمن می‌شوند. در چنین مواردی استفاده از بریس های کمر همراه با داروهای مسکن می تواند به کاهش درد کمک کند هر چند این بریس ها به طور کامل کمردرد را برطرف نمی کنند اما مسلماً شدت درد را کاهش می‌دهند و کیفیت زندگی شما را بهبود می بخشند.

انواع مختلف بریس های کمر درد


هرگونه محصول مفیدی که تولید می شود هیچ وقت به همان حالت اول باقی نمی ماند به همین دلیل موجب می شود که انواع مختلفی از آن در طول زمان به بازار ارائه شود به همین منوال بریس هایی که برای کمردرد تولید می شوند انواع مختلفی دارند که با توجه به سطح درد و ویژگی‌های دیگری که بریس ها دارند، بهترین نوع آنها انتخاب می شود. در اینجا انواع مختلفی از بریس ها برای شما آورده شده است.

بریس های منعطف

بریس های انعطاف‌پذیر برای حرکت کردن بسیار عالی هستند. چون حالت بدنی شما را ثابت نگه نمی دارند و به شما کمک می کند تا حرکت کنید، هرچند تاثیر آنها محدود به این نمی‌شود. اما این بریس ها درد را کاهش نمی دهند. در واقع یک بریس انعطاف پذیر موارد زیر را ارائه می کند:

 • این نوع بریس فشار یا نیروی ملایمی به بالا تنه وارد می‌کند و کمک می کند تا حالت بدنی با انتقال وزن به ستون فقرات، سفت و محکم شود.
 • این بریس با حذف فشار روی ناحیه آسیب دیده یا عضلات ضعیف محافظت بهتری برای ستون فقرات فراهم می کند. همچنین کمک می کند حداقل وزن ممکن روی ماهیچه ها قرار گیرد.
 • انعطاف پذیری بهترین گزینه برای افراد است شما میتوانید تا قسمت زانو ها خم شوید اما انعطاف پذیری بیشتر از این حد در حال حاضر در دسترس نیست.
 • این بریس ها قسمت بالاتنه شما را فشرده می کند اما انتهای آن سفت نیست با این حال درد عضلات ضعیف را با دامنه حرکتی کاهش می دهد.
 • بعضی از این بریس ها احساس گرما در کمر شما ایجاد می کنند. این گرما برای برطرف کردن درد در سطح متوسط و یا سطوح بالاتر بسیار عالی است.

بریس های نیمه سفت

بریس های نیم سفت بین بریس های سفت و انعطاف پذیر هستند. ویژگی منحصر به فردی که نسبت به بریس های انعطاف پذیر دارند این است که درد را تسکین می دهند. همچنین نسبت به بریس های سفت محدودیت حرکتی کمتری دارند، با چنین بریسی هم احساس آرامش دارید و هم به حالت بدنی مطلوب دست پیدا می کنید. اما این بریس برای خیلی از افراد خسته کننده است. در این قسمت مزایای این بریس آورده شده است:

 • بریس نیمه سفت بیشتر از بریس انعطاف‌پذیر حرکت را محدود می‌کند و به شما کمک می کند درد سریعتر برطرف شود.
 • این بریس به محافظت کمر شما کمک میکند چون نسبت به بریس انعطاف‌پذیر سفت تر است،حفاظت بهتری ارائه می کند.
 • در واقع این بریس مدت زمان بیشتری حالت بدنی شما را به طور صحیح در جای خود نگه میدارد. بنابراین ماهیچه های شما تقریباً هیچ وزنی را تحمل نمی کنند.

بریس های سفت

بریس های سفت با توجه به نوع کمردردی که شما دارید موثرتر هستند چون این بریس موجب بهبودی سریع بیمار می شود. به همین دلیل این بریس از اهمیت بیشتری برخوردار است. مزایای این بریس عبارتند از:

 • فشار روی نیم تنه به اندازه کافی برای نگه داشتن کمر در حالت سفت و بی حرکت وجود دارد.
 • این بریس محافظت کافی از ستون فقرات به عمل می‌آورد و وزن اضافی را از روی عضلات ضعیف برمیدارد.
 • این بریس به طور موثر حرکت را محدود می‌کند و از اینکه آزادانه حرکت کنید، جلوگیری می کند. در اکثر موارد هیچ گونه حرکتی امکان پذیر نیست تا بهبودی به صورت سریع انجام شود و هرگونه دردی نیز برطرف شود.
 • این بریس بدن شما را گرم می کند که موجب بهبودی سریع و رفع خستگی عضلات می شود.
 • این بریس بهترین محافظ برای بهبود حالت بدنی محسوب می‌شود
 • این بریس را نباید برای مدت زمان طولانی استفاده کرد چون کاملاً به آن وابسته می شوید و عضلات شما را ضعیف می‌کند .

دستورالعمل هایی برای استفاده از بریس


 

هرچند استفاده از بریس های کمر ساده و راحت است، اما خطرات کمی هم وجود دارد. اکثر بیماران فقط از تحریکات جزئی پوست رنج می برند که این مشکل با پوشیدن یک لباس زیر نازک برطرف می شود ولی خطرات بزرگتر از استفاده طولانی مدت ناشی می شود.

این نگرانی در حیطه پزشکی وجود دارد که استفاده از بریس های کمر به صورت طولانی مدت ممکن است منجر به آتروفی برخی از عضلات محافظ ستون فقرات به علت عدم استفاده از آنها بشود. به بیان دیگر عضلات و رباط هایی که در اثر محافظت بریس ضعیف می‌شوند دیگر کارایی ندارند که این موجب استفاده بیشتر از بریس کمر می شود. در برخی مواقع بریس کمر به جای تاثیر مثبت حتی ممکن است آسیب زا باشد.

این خطر جدی است و باید از آن آگاه بود. اکثر پزشکان به بیماران پیشنهاد می کنند که فقط روزها برای مدت زمان کوتاهی از بریس استفاده کنند تا بهبودی حاصل شود. یعنی به طور متناوب و حداکثر برای چند ساعت در روز و هر بار فقط تا چند روز استفاده کنید.

چگونه نوع بریس کمر را انتخاب کنیم؟


بهترین کار این است که از توصیه های پزشک یا فیزیوتراپیست هنگام انتخاب سبک ،نوع و جنس بریس کمر استفاده کنید.

سوالات متداول


بریس TLSO برای چه نوع کمردردی خوب است؟

این بریس ها یا بریس های ساکرال کمر رایج ترین محافظ های کمر هستند که بعد از جراحی توسط پزشک برای بیمار تجویز می‌شوند. این بریس سفت است و از دو جداره پلاستیک تشکیل شده است که با تسمه هایی در کنار هم قرار گرفته‌اند. این بریس ها معمولاً به عنوان بریس های پوسته صدفی نیز شناخته می‌شوند. به طور کلی این بریس ها برای هر بیمار اندازه می شوند. این بریس ها می توانند تا ۵۰ درصد حرکت ستون فقرات را محدود کنند. متاسفانه بیماران، این بریس ها را ناراحت کننده و داغ می دانند.

بریس های کمر LSO چیست؟

این بریس‌ها یا ارتوزهای ساکرال کمر بریس های سفارشی سفت و محکمی هستند. از لحاظ اندازه نسبت به بریسهای قبلی کوچکتر هستند. به دلیل اندازه کوچک حرکت بدن را به اندازه بریس قبل محدود نمی کنند. برای محدود کردن حرکات قسمت بین ساکرال و کمر ستون فقرات بهترین نوع بریس هستند.

ممکن است پس از جراحی برای قسمت پایین کمر این بریس برای شما تجویز شود اما بریس قبلی برای قسمت های بالایی کمر استفاده می شود.

چند ساعت در روز باید کمربند طبی را بپوشم؟

استفاده طولانی مدت از کمربند طبی ممکن است عضلات کمر و هسته را ضعیف کند. بنابراین حتما درباره ی مدت زمان لازم برای پوشیدن بریس کمر با پزشک خود مشورت کنید. مدت زمان لازم برای پوشیدن کمربند طبی در طول روز ممکن است نسبت به شدت آسیب و وضعیت درد بیمار متفاوت باشد.

مقالات اخیر

تماس