اصفهان، خیابان حکیم نظامی، ابتدای خیابان محتشم کاشانی (دقیقی)، جنب MRI سپاهان، ساختمان معین، طبقه چهارم

کاربرد تراکشن و تراکشن مکانیکی کمر و گردن برای کاهش درد ستون فقرات

تراکشن یک روش غیر جراحی برای از بین بردن درد و مشکلات در ستون فقرات است. تراکشن در واقع برای رفع اسپاسم عضلات و فشرده سازی ریشه عصب طراحی شده است. با استفاده از روش دستی (فقط دست) و یا روش مکانیکی، نیروی دائمی یا متناوبی به ستون فقرات اعمال می‌شود تا ماهیچه‌ها و بافت نرم را بسط دهد و فاصله بین مهره‌ها را باز کند. پزشک مقدار نیروی وارد شده و طول زمانی که فرد در تراکشن باقی می‌ماند را تعیین می‌کند. به آرامی، در طول زمان، مقدار فشار افزایش می‌یابد. انتخاب روش و موقعیت تراکشن ستون فقرات به قسمت‌هایی که نیروی جاذبه باید به آن‌ها منتقل شود، وضعیت فیزیکی بیمار، تحمل فردی و سطح نخاعی که باید تحت درمان باشد، بستگی دارد. با آن که تراکشن دارای برخی عوارض جانبی بالقوه است اما درعین حال برای تسکین همیشگی درد ستون فقرات در برخی افراد بسیار کاربردی است.

تراکشن در بسیاری از درمان‌های ستون فقرات نقش حیاتی دارد و تنظیمات بیشتر تأثیر گذار و همچنین بهبود کارآمدتر بدن را به دنبال خواهد داشت. تراکشن با برداشتن بار جاذبه از روی ستون فقرات موجب می‌گردد تا فشار از روی ستون فقرات برداشته شود. از بین رفتن فشار باعث می‌شود که ستون فقرات صاف شود و فشار روی دیسک‌های ستون فقرات کاهش یابد. فشاری که با استفاده از تراکشن از بین می‌رود، می‌تواند برای درمان اختلالات خاصی ازجمله فشردگی یا اختلالات اعصاب، بیرون زدگی دیسک، بیماری دیسک دژنراتیو و بسیاری موارد دیگر مورد استفاده قرار گیرد. متخصص طب فیزیکی با ترکیب تراکشن مکانیکی ستون فقرات و فیزیوتراپی قادر به درمان بهتر و موثرتر بیماران است.

هدف متخصصین ما در  کلینیک تخصصی طب فیزیکی دکتر فلاح از بین بردن درد و مشکلات ستون فقرات است و ما دارای مهارت لازم برای کمک به دستیابی شما به بهبود عمومی هستیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره روش تراکشن و یا رزرو وقت درمان با شماره‌ 03136252857 تماس حاصل فرمایید.

انواع مختلف تراکشن چیست؟ 


تراکشن ستون فقرات را می‌توان به پنج دسته تقسیم کرد:

 • تراکشنمداوم: تراکشن مداوم برای چند ساعت اعمال می‌شود و نیاز به تنها مقدار کمی از وزن دارد. تراکشن مداوم یک حالت ناراحت کننده از روش تراکشن است که در آن بیمار نمی‌تواند به اندازه کافی آن مقدار وزنی را تحمل کند که باعث جدا شدن مهره‌ها برای مدت زمان طولانی می‌شود.
 • تراکشنپایدار / استاتیک: مقدار ثابتی از تراکشن برای مدت چند دقیقه اعمال می‌شود و به طور برابر با وزن‌های قوی‌تر بیشتر می‌گردد.
 • تراکشنمکانیکی متناوب: تراکشن به طور متناوب اعمال می‌شود و از طریق یک دستگاه مکانیکی خارج می‌گردد.
 • تراکشنموقعیتی: تراکشن با استفاده از بالش، بلوک و یا کیسه‌های شن و ماسه برای تأثیر به صورت طولی بر ساختار ستون فقرات اعمال می‌شود.

کاربردهای تراکشن 


هدف از تراکشن این است که قسمت‌هایی از بدن به محل خود بازگردانده و ثابت شوند. تراکشن ممکن است برای درمان موارد زیر مورد استفاده قرار گیرد:

 • تثبیت و صاف کردنشکستگیهای استخوانی مانند شکستگی‌های بازو یا پا
 • کمک به کاهش درد شکستگی قبل از انجام عمل جراحی
 • درمانناهنجاری‌های استخوانی ناشی از شرایط خاص مانند اسکولیوز
 • اصلاح سفت شدن عضلات، مفاصل،تاندون‌ها یا پوست
 • ایجاد کشش در گردن و جلوگیری ازاسپاسم عضلانی دردناک

تداخلات درمانی در هنگام تراکشن ستون فقرات 


کشش ستون فقرات به منظور کاهش درد پشت برای برخی از بیماران مناسب نیست. افراد زیر متقاضیان مناسبی برای انجام روش تراکشن نخاعی به صورت عملی غیر جراحی نیستند:

 • بانوان باردار
 • بیماران دارایمهره‌های شکسته
 • بیماران دارای سابقه همجوشی ستون فقرات
 • بیماران دارای دیسک مصنوعی یا دیگرایمپلنت‌ها در ستون فقرات
 • بیمارانی که عمل جراحی درآن‌ها موفق نبوده است
 • هر فردی که عملجراحی‌های متعددی بدون بهبود داشته باشد (بهبود درد)

بیمارانی که دارای هر یک از شرایط زیر هستند نیز متقاضیان مناسبی محسوب نمی‌شوند:

 • اوستئوپروزیا اوستئوپنیا
 • پوکی استخوان
 • تنگی نخاع
 • عفونت ستون فقرات
 • تومور ستون فقرات
 • اسپوندیلیتانکیلوز
 • هر شرایطی که ممکن است یکپارچگی ستون فقرات را به خطر بیندازد
 • هر شرایطی که بیمار در آن نیاز به مصرف دارویرقیق کننده خون داشته باشد

به طور کلی، هر بیماری که درد را در طی مراحل تراکشن ستون فقرات یا پس از انجام عمل جراحی تجربه می‌کند احتمالاً متقاضی مناسبی برای این نوع درمان محسوب نمی‌شود.

روش 


نوع تراکشن استفاده شده بستگی به محل و ماهیت مشکل دارد. انواع تراکشن عبارتند از:

شکل‌های مکانیکی تراکشن 

درمان تراکشن مکانیکی یک روش غیر جراحی است که به طور موثری ناتوانی کمر و گردن و درد پا و بازو را درمان می‌کند .تراکشن درمانی به طور مؤثر روند بهبود را افزایش می‌دهد و موجبات تسکین سریع، مؤثر و اغلب شگفت انگیز درد را فراهم می‌کند به طوری اکثر بیماران را قادر می‌سازد تا زودتر به سبک زندگی فعالتر خود بازگردند. تراکشن مکانیکی توسط سیستم چرخ حرکتی با استفاده از وزن انجام می‌شود. تراکشن در ناحیه کمری ستون فقرات با استفاده از دستگاه کشویی متصل به بدن بیمار اعمال می‌شود و به مدت حدوداً یک دقیقه به آرامی انجام می‌گردد. تراکشن به تدریج برای مدت نیمی از زمان کاهش می‌یابد و در یک سطح مشخص برای حدود یک دقیقه حفظ می‌شود. این روند ۱۰ تا ۱۵   بار تکرار می‌شود.

تراکشن دستی 

پزشک با استفاده از دستان خود بر بدن بیمار وزنی را اعمال می‌کند که موجب ایجاد نیروی تراکشن می‌گردد. در روش تراکشن دستی بیمار در موقعیت مناسبی قرار می‌گیرد و پزشک با استفاده از نیروی تحت کنترل، بدن را از مچ پا را می‌کشد. یک کمربند لگنی با تسمه ممکن است برای ثابت کردن بدن بیمار استفاده شود.

به طور کلی هنگام شروع تراکشن باید یک نیروی تراکشن در حدود ۲۰ پوند استفاده شود. نیرو باید ۱۰ تا ۲۰ ثانیه به طور ثابت نگه داشته شود و سپس به آرامی آزاد شود. قدرت کشش از ۴۰ تا ۵۰ پوند نیز می‌تواند افزایش یابد و کشیدن و رها سازی ریتمیک باید به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه ادامه یابد. تراکشن را می‌توان چندین بار در طول روز انجام داد. اطمینان حاصل کنید که با پزشک به خوبی همکاری می‌کنید تا بتوانید بهترین پارامترهای درمان برای شرایط خاص خود را برنامه ریزی کنید. این که درمان تراکشن دستی چه مدت طولمی‌کشد به بیمار بستگی دارد، اما هر جلسه درمانی معمولاً بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول خواهد کشید.

آیا تراکشن ایمن است؟


بله، هنگامی که انجام تراکشن با معاینه کامل و ارزیابی فیزیکی توسط پزشک توصیه شود، ایمن است. برخی شرایط و موقعیت‌هایی وجود دارد که در آن‌ها انجام تراکشن ممکن است برای بیمار مناسب نباشد. در طول معاینه پزشک اطمینان حاصل می‌کند که با در نظر گرفتن تمام جنبه‌های دیگر سلامت عمومی بیمار، هر درمان ارائه شده برای وضعیت او ایمن است. ماشین تراکشن دارای دکمه‌ای است که دستگاه را در هر لحظه که بیمار احساس ناراحتی کرد، متوقف می‌کند. این دکمه در ابتدای درمان به بیمار داده می‌شود. به بیمار یک زنگ هشدار نیز داده می‌شود تا در صورت نگرانی یا ناراحتی خود بتواند به کارکنان و پرستاران اطلاع دهد. پزشک می‌تواند تنظیمات مربوط به درمان را انجام دهد، یا تراکشن می‌تواند به طور کامل قطع شود، و درمان جایگزین برای رفع مشکل نخاعی شروع گردد.

آیا تراکشن موجب آسیب می‌شود؟ 


درطول درمان تراکشن بیمار نباید درد را احساس کند، اما داشتن یک احساس کشش ملایم طبیعی است. اکثر افراد احساس می‌کنند که درد آنها بلافاصله پس از درمان و گاهی در طول درمان کاهش می‌یابد.

تعداد جلسات درمان 


تعداد جلسات درمان تراکشن بستگی به نیاز فردی دارد و پزشک بعد از معاینه در خصوص تعداد جلسات با بیمار صحبت خواهد کرد، با این حال، تراکشن باید به عنوان یک درمان متمم تمرینات خانگی باشد، که بیمار نیز باید از مزایای آن درطولانی مدت بهره مند گردد.

 

مقالات اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس