آرتروز گردن: علائم و درمان آن با طب فیزیکی و ورزش

ورم مفاصل و استخوان‌ها زمانی رخ می‌دهد که غضروف محافظ در مفصل شروع به تجزیه شدن می‌کند و دیگر حرکت ملایم بین استخوان‌ها را آسان نمی‌کند، که در نهایت باعث متورم و دردناک شدن مفصل می‌شود. هنگامی که این عارضه در ستون فقرات گردنی رخ می‌دهد، اُستئوآرتریت گردنی یا آرتروز گردن نامیده می‌شود. آرتروز گردنی با بالا رفتن سن افراد بیشتر رایج می‌شود، بنابراین پوشش طبیعی و پارگی محافظ توسط مفاصل فاست در طول زمان، به عنوان یک عامل اصلی در ایجاد آن در نظر گرفته می‌شود. علائم آرتروز گردنی در هر جای بدن ممکن است از یک ناراحتی ملایم و گاه به گاه تا یک درد ناگهانی و شدید که کیفیت زندگی را مختل می‌کند، متفاوت باشد. آرتروز گردن یکی از شایع‌ترین دلایل گردن درد در سنین بالا می‌باشد. خوشبختانه امروزه راه‌های درمان کم خطر و بسیار موثری مانند تکنیک‌های طب فیزیکی و فیزیوتراپی برای این عارضه وجود دارد.

اگر آرتروز گردنی پیشرفته شود و اسپورهای استخوان به اندازه کافی بزرگ شوند، تنگ شدن مجرای ستون فقرات (تنگی نخاعی) و یا فورامن عصبی (تنگی فورامینال) می‌تواند رخ دهد. هنگامی که این فضاها شروع به تنگ شدن می‌کنند، طناب نخاعی یا ریشه عصب گردنی می‌توانند فشرده شوند. برخی از نشانه‌های جدی که ممکن است به وجود آیند عبارتند از بروز مشکل در گرفتن اشیاء و یا حتی مشکلات در راه رفتن و یا موزونی و هم‌پایگی باشد. اگر طناب نخاعی یا ریشه عصب برای مدت طولانی بدون مراقبت پزشکی فشرده شود، ممکن است آسیب دائمی ایجاد شود. اقدام به موقع در درمان و رفع این مشکل در مراحل اولیه آن می‌تواند از بروز عوارض بعدی جلوگیری نماید، داروها و تکنیک‌های مختلف طب فیزیکی و توانبخشی می‌تواند در درمان آرتروز گردن به شما کمک نماید. با مراجعه به متخصصین ما در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی دکتر فلاح می‌توانید از روش‌هایی مانند ماساژ، لیزر درمانی ، تزریق اوزون و ورزش برای درمان ارتروز گردن خود بهره‌ مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دیگر روش‌های درمان ارتروز گردن و یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی طب فیزیکی دکتر فلاح با شماره‌ 03136252857 تماس حاصل فرمایید.

آرتروز گردن چگونه رخ می‌دهد؟


مفاصل فاست گردنی بخش کلیدی و مهم انعطاف پذیری گردن هستند. دو مفصل کوچک فاست در پشت هر سطح مهره‌ای قرار دارند که امکان حرکت محدود به جلو، عقب و چرخش را فراهم می‌کنند. مفصل فاست از غضروف سخت اما صاف در سطوح بالا و پایین مفصلی‌دار به منظور محافظت از قسمت پشتی استخوان‌های مهره‌ای تشکیل شده است. مفصل در یک کپسول محافظ قرار گرفته و در داخل این کپسول مایع سینوویال است که برای روان کردن و تسهیل حرکات، مفاصل را روغن‌کاری می‌کند. هنگامی که غضروف شروع به تجزیه شدن می‌کند، استخوان‌ها به یکدیگر مالیده و ساییده می‌شوند، که این امر می‌تواند رشد بیش از اندازه استخوان را که با عنوان خار استخوانی (استئوفیت) شناخته می‌شود، آسان کند. مالش استخوان به استخوان می‌تواند باعث التهاب و درد شود. علاوه بر این، تکه‌هایی از استخوان و غضروف ممکن است از هم باز شوند، و شروع به شناور شدن در مایع سینوویال کپسول مفصلی کنند، که می‌تواند منجر به التهاب و ناراحتی بیشتر شود.

دلایل و عوامل خطر


عواملی که در ایجاد آرتروز گردن نقش دارند، عبارتند از:

 • ژنتیک: بعضی از شواهد نشان می‌دهند که آرتروز گردن می‌تواند ارثی باشد، که نشان می‌دهد برخی افراد از لحاظ ژنتیکی مستعد این هستند که غضروف در مفاصلشان زودتر تجزیه شود.
 • آسیب: اگر مفصل آسیب ببیند، مثلا پارگی در غضروف و یا پارگی کپسول مفصل محافظ، مفصل می‌تواند بیشتر ملتهب شده و غضروف زودتر تجزیه می‌شود.
 • شغل: مشاغل خاص، مانند شغل‌هایی که شامل بسیاری از حرکات تکراری یا بلند کردن اجسام سنگین می‌باشند، از جمله ساخت و ساز، می‌توانند فشار بیشتری بر ستون فقرات گردنی ایجاد کنند.
 • وزن: افرادی که دارای اضافه وزن هستند زودتر دچار آرتروز گردن، به ویژه در گردن می‌شوند. وزن بیشتر به معنای فشار بیشتر در مفاصل است، اما احتمال دیگر این است که افراد دارای اضافه وزن ممکن است التهاب مضر بیشتری داشته باشند.

علائم آرتروز گردن


زمانی که آرتروز گردن نشانه بیماری است، معمولا با دردی مشخص می‌شود که:

 • به تدریج شروع می‌شود و در طول زمان به طور تصاعدی بدتر نمی‌شود.
 • به خصوص در مراحل اولیه، به جای احساس شدید و زننده، با احساس گرفتگی و درد همراه است.
 • اول صبح بدتر است اما با بلند شدن و راه رفتن بهبود می‌یابد.
 • در پایان روز دوباره بدتر می‌شود.
 • در زمان عود و تشدید درد، با استراحت فروکش می‌کند.
 • درد به شانه یا بین استخوان پهن شانه یا عرض شانه ساطع می‌شود.
 • هنگام فشار گردن، احساس درد ایجاد می‌شود.
 • باعث مختل شدن خواب در اواسط شب می‌شود.
 • باعث سردرد، به ویژه در پشت سر می‌شود.

فرد مبتلا به آرتروز گردنی ممکن است تمام این علائم یا تنها چند مورد را تجربه کند و علائم ممکن است در طول زمان پیشرفت کرده یا تغییر کنند.

علائم شدید

خار استخوانی گردنی (اُستِئوفیت) یک نشانه رایج آرتروز گردنی است. برای برخی از افراد مبتلا به آرتروز گردنی، این رشد بیش از حد استخوان ممکن است به عصب ستون فقرات اصابت کند. موارد زیر علائم رادیکولوپاتی گردنی را ایجاد می‌کنند:

 • درد
 • جز جز کردن
 • بی‌حسی
 • ضعفی که به شانه، بازو و یا دست ساطع می‌شود.
 • اگر آرتروز گردن به طناب نخاعی اصابت کند، می‌تواند منجر به اختلال در طناب نخاعی شود، که میلوپاتی گردنی نامیده می‌شود. این عارضه می‌تواند شامل درد، جزجز کردن، بی‌حسی و یا ضعف در هر جایی از بدن در زیر گردن و همچنین مشکلات احتمالی با موزونی یا هم‌پایگی، باشد.

تشخیص


به منظور تشخیص علت درد گردن بیمار، پزشک به احتمال زیاد تشخیص را با موارد زیر شروع خواهد کرد:

 • با جمع آوری فهرست دقیق علائم فعلی بیمار، تاریخچه پزشکی گذشته و عادات شیوه زندگی فعلی، بسیاری از عارضه‌ها می‌توانند به سادگی بررسی شوند.
 • برای محدود کردن بیشتر لیستی از دلایل احتمالی درد گردن، پزشک برای بررسی هر گونه چیز غیر عادی و ناهنجار یا حساسیت، گردن بیمار را لمس می‌کند، همچنین گردن را برای شناسایی هر گونه ضعف قابل توجه یا محدودیت حرکتی بررسی می‌کند.

شیوه‌های تشخیص پیشرفته

اگر تاریخچه پزشکی و معاینه فیزیکی به اندازه‌ی کافی به پزشک اطلاعات ندهند، تشخیص پیشرفته ممکن است درخواست شود. که می‌تواند شامل یک یا چند مورد زیر باشد:

 • اشعه‌ی X
 • ام آر آی اسکن
 • آزمایش الکترودیاگنوز

درمان


استراحت

هنگامی که علائم آرتروز گردن عود می‌کنند استراحت کنید. گاهی اوقات حرکات محدود گردن برای مدت کوتاهی، برای مثال به مدت یک بعد از ظهر یا یک روز، برای فرو نشستن التهاب و از میان بردن درد کافی است.

سرما یا گرما درمانی

بعضی افراد استفاده از یک بسته یخ را برای کاهش التهاب ترجیح می‌دهند، به ویژه پس از فعالیتی که باعث درد آرتروز گردن می‌شود. سایر بیماران گرما، از جمله لحافچه‌ی برقی یا شال گردن حرارتی، یا حرارتی مرطوب مانند شال گردن حرارتی مرطوب، و یا حمام گرم و دوش آب گرم، را ترجیح می‌دهند.

داروهای بدون نسخه

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن ممکن است به کاهش درد ناشی از التهاب که معمولا همراه با آرتروز گردن است، کمک کنند. استامینوفن یکی دیگر از داروهای مسکن است که می‌تواند به کاهش درد کمک کند.

تزریق استروئید اپیدورال گردن

تزریق استروئید اپیدورال گردنی می‌تواند برای کاهش درد ناشی از التهاب در اطراف اعصاب گردن ناشی از آرتروز گردن یا تنگی کانال نخاعی انجام شود. فضای اپیدورال، دورا را احاطه کرده است. دوار کیسه‌ای در اطراف ریشه‌های عصبی است که حاوی مایع مغزی نخاعی، طناب نخاعی و اعصاب است. اعصاب گردن قبل از اینکه به سمت شانه‌ها، بازوها و دست‌ها گسترش یابند، به سمت فضای اپیدورال گردنی حرکت می‌کنند. تزریق در این فضا، داروها را به طور مستقیم برای پوشاندن اعصاب، به ناحیه می‌فرستد. برخی از عارضه‌های ستون فقرات گردنی از آنجایی که خار را از طریق سوراخ‌های کوچک در هر طرف استخوان‌های مهره خارج می‌کنند، می‌توانند اعصاب را تحت تأثیر قرار دهند.

اوزون تراپی

اوزون درمانی یک نوع درمان جایگزین دارویی است که میزان اکسیژن در بدن را از طریق وارد‌سازی اوزون افزایش می‌دهد. روش‌های مختلفی برای اوزون درمانی وجود دارد، که دارای مزایایی همچون درمان آرتروز گردن می‌باشد.

پی آر پی

پی آر پی درمانی از اجزای سلول‌های خون خود بدن برای ایجاد یک کوکتل سفارشی استفاده می‌کند که روند درمان طبیعی را در عارضه‌های خاص ارتوپدی مانند آرتروز گردن بر می‌انگیزد.

بریس‌ها

بسته به اینکه اسپوندیلوز چقدر قسمت‌های ستون فقرات شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، ممکن است باعث بی‌ثباتی ستون فقرات گردن شود. این بدان معنی است که بخش‌هایی از ستون فقرات شما برای کنترل حرکاتتان به درستی کار نمی‌کنند. با ستون فقرات ناپایدار، شما بیشتر در معرض آسیب نورولوژیکال (آسیب اعصاب) قرار می‌گیرید. برای رفع این بی‌ثباتی، پزشک ممکن است توصیه کند مدتی از بریس استفاده کنید. بریس یک گزینه موقت برای اسپوندیلوز است، که اغلب برای اسپوندیلوز در گردن (ستون فقرات گردنی) استفاده می‌شود.

فیزیوتراپی

 

امروزه بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات سلامتی با کمک فیزیوتراپی درمان می‌شوند. این درمان فیزیکی در کاهش درد گردن ناشی از آرتروز موثر است، و مانند درمان‌شناس از کشش استفاده می‌کند.

درمان دستی

برای علائم مزمن و یا برای مقابله با قسمت‌های شدید درد ناشی از آرتروز گردنی، ممکن است درمان دستی توصیه شود. فلسفه‌ی مانیپولاسیون این است که اختلال عملکرد مفصلی که در ستون فقرات می‌تواند درد ایجاد کند، و به حرکت در آوردن مفصل ستون فقرات از طریق مانیپولاسیون (تنظیمات نیز نامیده می‌شود) می‌تواند این درد را کاهش دهد.

ماساژ درمانی

بسیاری از بیماری‌ها می‌توانند با ماساژ درمانی بهبود یابند. شما باید درباره ماساژ بدن شنیده باشید. با چند جلسه ماساژ درمانی درد گردن ناشی از آرتروز گردن تسکین می‌یابد.

لیزر درمانی

لیزر درمانی با قدرت بالا، باعث کاهش التهاب و کاهش درد ناشی از آرتروز گردن می‌شود، جریان خون را به گردن افزایش می‌دهد و در واقع به بهبودی سلول‌های آسیب دیده کمک می‌کند. این روش هنگامی که استفاده می‌شود، دردناک نیست، و نتایج معمولا فوری و چشمگیر هستند.

شاک‌ویوتراپی

شاک‌ویوتراپی مجموعه‌ای از موج‌های ضربه‌ای پر انرژی است که در ناحیه‌ای که نیاز به درمان دارد از جمله کردن اعمال می‌شود، این یک موج کاملا مکانیکی است نه الکتریکی. درمان عارضه‌ای همچون تورم، با تحت درمان قرار گرفتن بافت آغاز می‌شود. بدن با افزایش گردش خون و متابولیسم در ناحیه ضربه، به درمان پاسخ می‌دهدکه به نوبه خود فرآیندهای بهبود بدن را سرعت می‌بخشد. بافت بدون درد و متحرک شروع به طبیعی عمل کردن می‌کند. ثابت شده است که روش شاک‌ویوتراپی در درمان عارضه‌هایی مانند آرتروز گردنی موثر است.

طب سوزنی

طب سوزنی یک درمان جایگزین شناخته شده است که درد را بدون نیاز به دارو کاهش می‌دهد. این روش از سوزن‌های ریز برای به کار گرفتن نیروی فشاری به نام کای استفاده می‌کند. باز کردن نیروی فشاری می‌تواند علائم مختلف بیماری‌های جسمی، از جمله آرتروز گردن را از بین ببرد، باید کانال‌های کای بدنتان را آزاد کنید تا جریان کای سالم و پر انرژی به بدن بازگردد.

ورزش

ورزش ملایم برای مفصل‌ها، از جمله مفصل‌های فاست گردن مناسب است. در حالی که استراحت گاهی اوقات هنگام تشدید درد لازم است، ترکیب حرکت بیشتر با روال همیشگی و روزمره اغلب باعث کاهش درد دراز مدت ناشی از آرتروز گردنی می‌شود. برای مثال مقرر کردن یک برنامه‌ی پیاده روی می‌تواند راه خوبی برای افزایش فعالیت روزانه باشد و به طور طبیعی باعث تقویت اندورفین‌ها و احساسات خوب شما می‌شود.

صاف کردن گردن

خم کردن گردن به پهلو

خم کردن گردن

 

خم کردن گردن

صاف کردن گردن

چرخش گردن

خم کردن گردن به پهلو

به این پست امتیاز دهید.
آرتروز گردن: علائم و درمان آن با طب فیزیکی و ورزش
3.5 از 4 رای