درمان و علت کمر درد حاد (شدید) و مزمن با طب فیزیکی

کمردرد شامل درد قسمت پایینی کمر، درد وسط کمر و درد بالا و پایین کمر ناشی از سیاتیک است. مشکلات عضلانی و عصبی، بیماری دژنراتیو دیسک و آرتروز می‌توانند منجر به کمردرد شوند. علائم کمردرد ممکن است با داروهای مسکن یا طب فیزیکی درمان شوند. دلایل شایع کمردرد (کمردرد لومبار) شامل کشیدگی عضله‌ی لومبار، تحریک عصبی، رادیکولوپاتی لومبار، بیرون زدگی یا در رفتگی استخوان و عارضه‌های استخوانی و مفصلی است. علاوه بر این، دلایل و درمان کمردرد می‌تواند در بیماران پیچیده و متفاوت باشد.

کلینیک تخصصی طب فیزیکی دکتر فلاح درمانی جامع و پزشکی با بهترین کیفیت ارائه می‌دهد که به بیماران این امکان را می‌دهد تا بیماری خود را در کمترین دوره‌ی زمانی به حداقل رسانده و درمان کنند. آگاهی از یک بیماری مزمن، اولین گام به سوی درمان زودهنگام برای کاهش درد و کمک به جلوگیری از بدتر شدن بیماری است. کلینیک تخصصی طب فیزیکی دکتر فلاح برای تشخیص علائم و دلایل بیماری و درمان مناسب برای آن، ساخته شده است. هدف اصلی این کلینیک بهترین ارائه در هر زمینه به منظور درمان سریع هر گونه درد یا ناراحتی در کمر بیمار با انواع مختلف تست‌های تشخیصی و درمان از جمله پی آر پی، درمان مغناطیسی، فیزیوتراپی و درمان با اوزون که در این محل انجام می‌شود، است. البته درمان محافظه‌کارانه اولویت اول است. جهت دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت با شماره‌ی 03136252857 تماس بگیرید.

دلایل کمردرد


شایع‌ترین علل کمردرد کشیدگی گردن و  عضله یا ماهیچه و مشکلات ساختاری کمر است.

کشیدگی

عضلات و رباط‌های کشیده شده اغلب باعث کمردرد می‌شوند. کشش معمولا با بلند کردن نادرست اشیا سنگین و حرکات ناجور ناگهانی رخ می‌دهد. کشش همچنین می‌تواند ناشی از فعالیت بیش از حد باشد. یک نمونه احساس درد و سفتی است که پس از چند ساعت کار در حیاط یا ورزش کردن رخ می‌دهد.

مشکلات ساختاری

استخوان‌های مهره، استخوان‌های به هم پیوسته‌ای هستند که در بالای یکدیگر قرار دارند و ستون فقرات را تشکیل می‌دهند. دیسک‌ها نواحی‌ از بافت هستند که در فضای بین هر مهره حالت ضربه‌گیر دارند. صدمات دیسک یک علت نسبتا شایع کمر درد است. از دست دادن تراکم و ضخامت و نازک شدن استخوان، که پوکی استخوان نام دارد، می‌تواند منجر به شکستگی استخوان‌های مهره شود. این شکستگی‌ها می‌توانند درد جدی ایجاد کنند و با عنوان شکستگی فشاری به آن‌ها اشاره می‌شود.

سیاتیک

کمر درد گاهی با درد در پاها مرتبط است، و ممکن است با احساس بی‌حسی یا احساس سوزش و مور مور شدن همراه باشد. این عارضه سیاتیک نامیده می‌شود، که به دلیل تحریک یا فشار یکی از اعصاب نخاعی است (به نام عصب سیاتیک). برای اکثر افراد مبتلا به سیاتیک، درد پا رنج‌آورترین نشانه است و ممکن است کلا کمردرد نداشته باشند.

آرتروز

استئوآرتریت می‌تواند کمر را تحت تاثیر قرار دهد. در برخی موارد، آرتروز در ستون فقرات می‌تواند باعث تنگ شدن فضای اطراف طناب نخاعی شود، عارضه‌ای که تنگی کانال نخاعی نامیده می‌شود و می‌تواند منجر به کمردرد شود.

علائم


گاهی کمر درد می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل جدی پزشکی باشد. علائمی که می‌توانند نشان دهنده‌ی مشکل جدی پزشکی باشند عبارتند از:

 •  از دست دادن کنترل روده یا مثانه
 •  بی‌حسی، مور مور شدن یا ضعف در یک یا هر دو پا
 •  اصابت ضربه مانند افتادن و یا ضربه به کمر
 •  درد شدید و مداوم، که در شب بدتر می‌شود.
 •  از دست دادن وزن بدون دلیل
 •  درد همراه با احساس حرکت و تکان خوردن در شکم
 •  تب داشتن
 •  درد پایدار یا سفتی در هر کجای ستون فقرات، از پایه گردن تا استخوان دنبالچه
 •  درد شدید و موضعی در گردن، بالای کمر یا پایین کمر، به ویژه پس از بلند کردن اجسام سنگین و یا مشغول شدن در دیگر فعالیت‌های سخت و دشوار، (درد در قسمت بالای کمر همچنین می‌تواند نشانه‌ای از حمله قلبی یا دیگر عارضه‌های تهدید کننده حیات باشد.)
 •  درد مزمن در وسط یا پایین کمر، به خصوص پس از نشستن یا ایستاده برای مدت زمان طولانی
 •  کمردردی که از پایین کمر به باسن، پایین پشت ران، ماهیچه‌ی ساق پا و انگشتان پا ساطع می‌شود.
 •  عدم توانایی در راست ایستادن بدون داشتن درد و یا اسپاسم عضلانی در پایین کمر

تشخیص


برای تشخیص کمر درد معمولا معاینه فیزیکی مورد نیاز است. در طول معاینه فیزیکی، پزشک ممکن است موارد زیر را بررسی کند:

 •  توانایی ایستادن و راه رفتن
 •  محدوده حرکت ستون فقرات
 •  عکس العمل‌ها
 •  قدرت پا
 •  توانایی تشخیص حس‌ها در پاها

اگر مشکوک به بیمار جدی باشید، ممکن است پزشک شما آزمایشات دیگری را نیز انجام دهد، از جمله:

 •  آزمایش خون و ادرار برای بررسی عارضه‌های زمینه‌ای
 •  اشعه‌ی ایکس ستون فقرات برای نشان دادن هم‌ترازی و توازن استخوان‌ها و بررسی شکستگی‌ها
 •  اسکن توموگرافی کامپیوتری (سی تی) تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)برای ارزیابی و بررسی دیسک‌ها، عضلات، رباط‌ها، اعصاب و رگ‌های خونی
  • اسکن استخوان برای جستجوی ناهنجاری‌های بافت استخوانی
  • الکترومیوگرافی (EMG) برای تست هدایت عصبی

درمان


به اندازه کافی بخوابید

درد دلیل اصلی بی‌خوابی، کلنجار رفتن برای خوابیدن و یا خواب ماندن است. تقریبا دو سوم افراد مبتلا به کمردرد مزمن از برخی انواع اختلال خواب رنج می‌برند. به طور متناقض، خواب ناکافی می‌تواند کمردرد را بدتر کند. این چرخه‌ی معیوب آن را برای درمان کمردرد ناکارامد می‌کند. اگر دچار مشکلات خواب هستید، باید آنها را نیز حل کنید.

درد را با گرما و یا سرما تسکین دهید

کیسه‌های یخ ممکن است ناراحتی را تسکین دهند و به کاهش التهاب در مراحل حاد کمردرد کمک کنند. کمپرس‌های گرم ممکن است هنگامی که التهاب فروکش کرده است درد را کاهش دهند.

سرما درمانی

استفاده از سرما دو مزیت اصلی دارد:

 •  التهاب را که معمولا عامل هر نوع کمر دردی است کاهش می‌دهد.
 •  سرما درمانی با کند کردن ضربات عصب به عنوان بی‌حسی موضعی عمل می‌کند، که از اسپاسم یا گرفتگی عضلات اعصاب و ایجاد درد جلوگیری می‌کند.

گرما درمانی

استفاده از حرارت و گرما دو مزیت اصلی دارد:

 •  جریان خون را که مواد مغذی شفا دهنده را به قسمت‌های آسیب دیده پایین کمر می‌رساند تحریک می‌کند.
 •  گرما مانع از فرستاده شدن پیام‌های درد به مغز می‌شود.

گرما می‌تواند به شکل‌های مختلفی باشد و بهتر است چندین نوع آن را امتحان کنید تا متوجه شوید کدام نوع بهترین نتیجه را برای شما خواهد داشت و کارساز خواهد بود. دوش گرفتن با آب گرم، غوطه‌ور شدن در وان گرم یا استفاده از پدهای حرارتی، کیف آبجوش، یا پتوی حرارتی که حرارت مداوم و در سطح پایین فراهم می‌کند، تمام راه‌هایی هستند که از طریق آنها می‌توانید حرارت و گرمای شفا دهنده را به پایین کمر خود برسانید.

دارو

اکثر بخش‌های کمر درد بدون داروهای ضد التهابی استروئیدی درمان می‌شوند مانند:

 •  برای مثال، ایبوپروفن
 •  ناپروکسن (به عنوان مثال، الیو)
 •  داروهای مسکن یا ضد درد مانند استامینوفن (تایلنول) نیز یک گزینه هستند، هرچند که خواص ضد التهابی زیادی ندارند.

پزشک شما ممکن است تزریق استروئید کورتیزون را برای کمردرد شدید توصیه کند. تسکین درد ناشی از تزریق استروئید معمولا حدود سه ماه باقی می‌ماند و پس از آن اثرش از بین می‌رود.

تزریق استروئید

هنگامی که کمردرد از بین نمی‌رود، پزشک شما تمام درمان‌هایی که می‌تواند به شما کمک کند، از ورزش و فیزیوتراپی کمر گرفته تا دارو کمردرد برای شما در نظر می‌گیرد. بخشی از درمان کمردرد ممکن است شامل تزریقات برای کاهش کمردرد و التهاب باشد. این تزریقات معمولا شامل یک استروئید و یک دارو بی‌حسی است.

پی آر پی

پلاسمای غنی از پلاکت که معمولا با نام PRP شناخته می‌شود، خون انسان است که گرفته شده و جدا شده است و غلظت پلاکت‌ها را بالاتر از مقادیر طبیعی تولید می‌کند. پلاکت‌ها سلول‌های انعقادی خون هستند، اما همچنین دارای پتانسیل بالایی در افزایش بهبود و درمان عضلات، تاندون‌ و رباط‌ها هستند. عوامل رشد آزاد شده توسط پلاکت‌ها سلول‌های ترمیم کننده را به کار می‌گیرند که می‌تواند باعث افزایش ترمیم بافت شده و بهبود بافت نرم را تسریع بخشد و می‌تواند در تسکین کمردرد نیز موثر باشد.

اوزون تراپی

اوزون گازی است که به طور معمول در هوا وجود دارد و از طریق اثر اشعه‌های ماوراء بنفش نور خورشید بر اکسیژن تولید می‌شود. اوزون پزشکی مخلوطی از اکسیژن و اوزون است، و با توجه به نحوه کاربرد آن از نظر غلظت متغیر است. اوزون تراپی یک فرآیند برای کاهش درد ناشی از کمردرد است که از طریق تزریق اوزون در داخل و اطراف دیسک صورت می‌گیرد. این فرآیند یک جایگزین بسیار موثر برای جراحی به منظور درمان کمردرد، پا درد و دست درد ناشی از فتق دیسک یا لومبار پرولاپس یا دیسک گردنی است.

تریگر یا ماشه درمانی

درمان تریگر پوینت یا نقاط ماشه‌ای یک روش بسیار موفق برای درمان درد در درجه‌ها‌ای مختلف در سراسر بدن بیمار است. یک پزشک یا درمانگر آموزش دیده قادر خواهد بود مکان‌های ماشه‌ای را در عضلات آسیب دیده از طریق دستکاری فیزیکی معلوم کند. هنگامی که نقاط ماشه تعیین شدند، پزشک می‌تواند به آرامی با فشار اعمال شده‌ی ویژه‌ای نقاط را ماساژ داده تا کشیدگی در فیبرهای عضله‌ی اطراف آزاد شده و در پایان نقطه‌ی ماشه را آزاد می‌کند. ممکن است بیمار برای دستیابی به راحتی و تسکین کامل نیاز به چندین جلسه درمان نقاط ماشه‌ای داشته باشد، اما برخی ممکن است نتایج را بعد از جلسه اول مشاهده کنند. مشارکت کامل در برنامه توجه و مواظبت در مرحلهء نقاهت پس از درمان نقاط ماشه‌ای برای موفقیت ضروری است.

مگنت تراپی (مغناطیس درمانی)

مغناطیس درمانی یک شکل از طب جایگزین با استفاده از میدان مغناطیسی برای درمان عارضه‌های پزشکی است. آهن رباهای ثابت در نزدیک بدن قرار داده می‌شوند تا باعث بهبود سریع‌تر استخوان‌ها شوند و درد را کاهش دهند، و باعث ایجاد اثرات دیگر درمانی نیز می‌شوند. این روش اغلب به عنوان یک درمان برای اختلالات مفصلی و مشکلات کمر، توسط پزشکان، بسیار توصیه می‌شود.

مواردی که اغلب در مدل پزشکی معمول نادیده گرفته می‌شوند یا کم اهمیت شمرده می‌شوند عبارتند از:

طب سوزنی

نظریه طب سوزنی این است که بیش از 2000 نقطه در بدن انسان وجود دارد که با 20 مسیر (مریدین) ارتباط دارد. این مسیرها کای (انرژی حیاتی یا نیروی حیاتی بدن) را به سراسر بدن می‌رسانند. با طب سوزنی، سوزن‌های ‌فلزی به نازکی قطر یک مو، به منظور تلاش برای اصلاح و یا حفظ جریان طبیعی کای، در ترکیب خاصی از این 2000 نقطه وارد می‌شوند. چشمگیرترین اثر این درمان این است که طب سوزنی سیستم عصبی مرکزی مغز و طناب نخاعی را تحریک و فعال می‌کند و برای درمان کمردرد موثر و کارآمد است.

ماساژ

ماساژ درمانی در جامعه پزشکی به طور گسترده‌تری به عنوان یک درمان قابل اعتماد برای بسیاری از انواع کمر درد و یا به عنوان کمک فرعی در دیگر درمان‌های پزشکی در حال پذیرفته شدن است. ماساژ درمانی دارای چندین مزایای بالقوه‌ی سلامتی برای مبتلایان به کمردرد است، از جمله:

 •  افزایش جریان خون و گردش خون، که تغذیه مورد نیاز برای ماهیچه‌ها و بافت‌ها را به همراه می‌آورد. این روند به بهبود درد عضلانی ناشی از فعالیت بدنی یا آسیب بافت نرم (مانند کشش عضلانی) کمک می‌کند.
 •  فشار و تنش کاهش یافته در عضلات، این آرامش و شلی عضلانی می‌تواند انعطاف پذیری را بهبود بخشد، درد ناشی از عضلات تنگ را کاهش دهد و حتی باعث بهبود خواب شود.
 •  افزایش سطح اندورفین، هورمون حس خوب در مغز. این تقویت کننده خلق و خوی می‌تواند افسردگی و اضطراب را کاهش دهد که می‌تواند به کاهش درد و سرعت بهبودی کمک کند، مخصوصا برای افرادی که از مشکلات مزمن کمر و گردن رنج می‌برند.

درمان دستی

برنامه درمان کمردرد ممکن است شامل یک یا چند تنظیم دستی باشد که در آن پزشک با استفاده از نیروی ناگهانی کنترل شده به منظور بهبود دامنه و کیفیت حرکت مفاصل را دست کاری می‌کند. دستکاری مهره‌ای و مراقبت کایروپراکتیک به طور کلی یک درمان بی‌خطر و موثر برای کمردرد حاد، نوع آسیب ناگهانی ناشی از حرکت دادن و جابه جایی وسایل خانه و یا گلاویز شدن است.

ورزش

ورزش برای بهبود حالت و تقویت عضلات کمر و عضلات شکمی، به نام عضلات مرکزی یا درونی، یک گزینه درمان کمردرد است که باید شدیدا در نظر گرفته شود. این درمان اغلب شامل موارد زیر می‌باشد:

 •  بهبود وضعیت و حالت
 •  استفاده از تکنیک‌های مناسب برای بلند کردن
 •  تقویت عضلات مرکزی

یک درمانگر فیزیکی می‌تواند به شما آموزش دهد که چگونه این نوع تمرینات را در خانه انجام دهید.

کشش باسن به پاشنه

حالت شروع: به صورت 4 دست و پا زانو بزنید، زانوها را زیر باسن و و دست‌ها را در قسمت زیر شانه‌ها قرار دهید. پایین کمر را زیادی قوس ندهید. گردن خود را بلند نگه دارید، شانه‌ها را به عقب داده و آرنج‌ها را قفل نکنید.

حرکت: به آرامی باسن خود را عقب بکشید، منحنی طبیعی ستون فقرات را حفظ کنید. کشش را تا یک نفس عمیق نگه دارید و به حالت شروع بازگردید. این حرکت را 8 تا 10 بار تکرار کنید.

نکات:

 •  اگر دچار مشکل زانو هستید، از نشستن روی پاشنه‌های پا خودداری کنید.
 •  با کمک یک آینه، موقعیت درست را ایجاد کنید.
 •  تنها تا آنجا که احساس راحتی می‌کنید کشش دهید.

غلتک زانو

حالت شروع: به کمر دراز بکشید. یک بالشتک تخت کوچک یا کتاب زیر سر خود قرار دهید. زانوها را حالت خم کنار هم نگه دارید. قسمت بالایی بدن خود را شل نگه داشته و چانه خود را به آرامی به سمت داخل بکشید.

حرکت: زانوهای خود را به همراه لگن به سمت یک طرف بچرخانید، هر دو شانه را روی زمین نگه دارید. کشش را تا یک نفس عمیق نگه دارید و به حالت شروع بازگردید.
این حرکت را 8 تا 10 بار تکرار کنید و جهات چرخش زانوها را به نوبت تغییر دهید.

نکات:

 •  تنها تا آنجا که احساس راحتی می‌کنید کشش دهید.
 •  برای راحتی یک بالش را بین زانوهایتان قرار دهید.

کشش پشت کمر

حالت شروع: روی شکم دراز بکشید، آرنج‌ها را تکیه گاه بالا تنه قرار دهید، ستون فقرات را بلند کنید. شانه‌ها را عقب نگه دارید و گردن را بلند کنید.
حرکت: گردن را بلند کرده و با فشار روی دست‌ها کمر را به سمت بالا قوس دهید. در حالی که کمر را قوس می‌دهید، باید کشش ملایمی در عضلات و ماهیچه‌های شکم احساس کنید. نفس بکشید و 5 تا 10 ثانیه نگه دارید. به حالت شروع باز گردید.
این حرکت را 8 تا 10 بار تکرار کنید.

نکات:

 •  گردن را به سمت عقب خم نکنید.
 •  باسن را روی زمین نگه دارید.

تقویت عمقی شکم

حالت شروع: به پشت دراز بکشید. یک بالشتک تخت کوچک یا کتاب زیر سر خود قرار دهید. زانوها را خم کنید و پاهای خود را صاف و برابر با عرض باسن جدا قرار دهید. قسمت بالایی بدن را شل کنید و چانه را به آرامی به سمت داخل بکشید.

حرکت: همانطور که نفس خود را بیرون می‌دهید، ماهیچه‌های لگن و زیر شکمی را منقبض کنید. گویی در حال بالا کشیدن زیپ در امتداد شکم خود هستید.این هم‌کشی یا انقباض ملایم را در حالی که از شکم نفس می‌کشید به مدت 5 تا 10 نفس نگه دارید و سپس استراحت کنید.
این حرکت را 5 بار تکرار کنید.

نکات:

 •  این تمرین برای سفت کردن آهسته و ملایم ناحیه‌ی پایین شکمی است. این عضلات را در استفاده بیش از 25٪ از حداکثر قدرت خود نکشید.
 •  اطمینان حاصل کنید که از ناحیه گردن، شانه‌ها یا پاها دچار تنش و ناراحتی نشوید.

کج کردن لگن (تیلت‌های لگن)

حالت شروع: به پشت دراز بکشید. یک بالشتک تخت کوچک یا کتاب زیر سر خود قرار دهید. زانوها را خم کنید و پاهای خود را صاف و برابر با عرض باسن جدا قرار دهید. قسمت بالایی بدن را شل کنید و چانه را به آرامی به سمت داخل بکشید.
حرکت: به آرامی پایین کمر را روی زمین گذاشته و عضلات و ماهیچه‌های شکم را منقبض کنید. حالا لگن خود را به سمت پاشنه‌ها بچرخانید تا زمانی که یک قوس ملایم در پایین کمرتان احساس کنید و در عضلات کمر خود احساس انقباض کنید، و به حالت اولیه بازگردید.
این تمرین را 10 تا 15 بار تکرار کنید، در یک حرکت پس و پیش آرام، لگن خود را به عقب و جلو بچرخانید.

نکات:

 •  نواحی عمقی شکم خود را در کل تمرین فعال نگه دارید.
 •  به گردن، شانه‌ها یا پاها فشار وارد نکنید.
تماس با ما تماس با ماتماس