ماساژ درمانی (کمر،گردن،عضلات و پا) در مرکز طب فیزیکی

ماساژ درمانی در کلینیک دکتر فلاح انجام نمیشود

ماساژ از دیرباز و از دوران باستان برای تسکین دردها و بهبود وضعیت سلامتی افراد به کار رفته است. انواع بسیار متفاوتی از ماساژ وجود دارد اما اغلب آن‌ها مزایای مشابهی را به دنبال دارند. ماساژ معمولاً به عنوان جایگزینی برای دیگر انواع مراقبت‌های پزشکی در نظر گرفته نمی‌شود اما می‌تواند به همراه دیگر روش‌های درمانی به منظور فراهم آوردن بهترین نتایج ممکن برای بیماران به کار گرفته شود. مشورت با پزشک می‌تواند نوع ماساژی که ممکن است در مورد شما بیشتر کارساز شود و اینکه ماساژ درمانی چه مقدار در مورد شما موثر خواهد بود را مشخص سازد.

ماساژ درمانی از جمله درمان‌های طب فیزیکی است که علاوه بر درمان مشکلات جسمی مانند دردهای عضلانی و اسکلتی به درمان وضعیت روحی و احساسی فرد نیز می‌پردازد. ماساژ انواع مختلفی دارد و هرکدام باید توسط متخصص ماساژ یا طب فیزیکی انجام گیرد تا از خطرات احتمالی آن جلوگیری شود.

تعریف ماساژ درمانی


ماساژ درمانی، بررسی وضعیت بافت‌های نرم و مفاصل بدن و درمان و جلوگیری از معلولیت، آسیب، درد و ناهنجاری‌های فیزیکی بافت‌های نرم و مفاصل به وسیله روش‌های فیزیکی و دستی می‌باشد و به منظور ایجاد، حفظ، توانبخشی یا تقویت عملکرد فیزیکی برای تسکین درد و ارتقا وضعیت سلامتی انجام می‌شود.

بیماری‌های قابل درمان


ماساژ درمانی می‌تواند ضربان قلب و فشار خون را کاهش و گردش خون و جریان لنف را افزایش دهد. ماساژ درمانی ماهیچه‌ها را ریلکس می‌کند، گستره حرکتی اندام‌ها را افزایش می‌دهد و اندورفین را نیز بالا می‌برد. همگی این اعمال می‌توانند درمان‌های پزشکی را موثرتر سازند. ماساژ درمانی قدرت ماهیچه‌ها را افزایش نمی‌دهد اما می‌تواند ماهیچه‌های ضعیف و غیرفعال را تحریک کند و این امر به جبران شدن ورزش نکردن و عدم فعالیت به دلیل آسیب و بیماری، کمک می‌کند. ماساژ می‌تواند به درمان یماری‌های فیزیکی مرتبط با استرس از جمله موارد زیر، کمک کند:

 • اضطراب و افسردگی
 • خستگی
 • سردرد و میگرن
 • درد، از جمله سفتی ماهیچه‌ها، درد پشت، درد شانه و درد گردن
 • آسیب فشار تکراری

مزایا


یک مسکن طبیعی

ماساژ، درد را در بسیاری از افراد تسکین می‌دهد؛ از جمله افراد مبتلا به آرتریت، فیبرومیالژیا، لوپوس، آسیب‌های کمر، میگرن، آسیب‌های ورزشی و بسیاری بیماری‌های دیگر. ماساژ با کاستن از سفتی و کشیدگی عضلات و نیز تحریک ترشح اندورفین که یک ماده‌ شیمیایی تسکین دهنده طبیعی درد در مغز می‌باشد، باعث کاهش درد می‌شود.

کمک به گردش خون

ماساژ گردش خون را که باعث جریان یافتن خود در تمام اندام‌ها می‌شود، بهبود می‌بخشد. گردش خون بهتر، وضعیت پوست را که در واقع بزرگترین اندام بدن است، بهبود می‌دهد. ماساژ حتی ممکن است بافت اِسکار (جای زخم) یا آثار کشیدگی را کاهش دهد.

بهبود عملکرد سیستم ایمنی

ماساژ با تحریک سیستم لنفاوی، عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می‌بخشد. سیستم لنفاوی به پاکسازی بدن از مواد زائد، سمی و بیماری‌زا کمک می‌کند. ماساژ به جریان مایع لنفاوی کمک می‌کند.

کمک به مبتلایان به افسردگی

ماساژ سطح سروتونین را که به جلوگیری یا کاهش افسردگی کمک می‌کند، در مغز افزایش می‌دهد. این همان کاری است که داروهای ضد افسردگی تحت عنوان بازدارنده‌های انتخابی بازجذب سروتونین انجام می‌دهند.

کاهش میزان استرس

ماساژ، تنش و استرس را کاهش می‌دهد و باعث القاء آرمیدگی و ریلکسیشن می‌گردد که اضطراب را تسکین می‌دهد. افزایش سروتونین نیز به کاهش اضطراب کمک می‌کند. ماساژ همچنین به کاهش برخی علائم فیزیکی اضطراب مانند ضربان قلب سریع، کمک می‌کند.

بهبود خواب

ماساژ به بسیاری از افراد کمک می‌کند که ریلکس و آرام شوند و این امر به کاهش بیخوابی و افزایش کیفیت خواب کمک می‌نماید. اضطراب، درد و افسردگی اغلب خواب شبانه راحت را دچار اختلال می‌کنند و زمانی که ماساژ باعث تسکین و تخفیف این مشکلات شود، مشکلات خواب نیز برطرف می‌گردد.

نحوه عملکرد ماساژ


فیزیولوژیکی: ایجاد تغییر در بافت یا اندام، جریان خون ماهیچه‌ای، گردش خون پوستی، هورمون‌های آرامش، هورمون‌های استرس
بیومکانیکی: فشارهای مکانیکی بر روی بافت‌ها، چسبندگی بافتی، انطباق ماهیچه‌ای، گستره‌ی حرکات، خشکی منفعل، خشکی فعال
عصبی: تحریک رفلکس، تحریک پذیری ماهیچه‌ای عصبی، فعالیت پاراسمپاتیک، درد، اسپاسم و گرفتگی عضلات
روانشناختی: افزایش ارتباط بین بدن و مغز، آرامش، اضطراب، احساس بهبودی
ایمنی‌شناسی: تعدیل فاکتورهای ایمنی، سطح نوتروفیل‌های محیطی، ایمونوگلوبولین A، لنفوسیت‌ها، سایتوکاین‌های پیش التهابی

آثار ماساژ، عمدتاً از طریق بیش از یک مکانیسم، ایجاد می‌شوند. یک مدل تئوری وجود دارد که نشان می‌دهد چگونه مکانیسم‌های بیومکانیکی، فیزیولوژیکی، عصبی و روان‌شناختی ماساژ در سطوح سلولی، فیزیولوژیکی، روان‌شناختی و عصبی موثر باشد.

انواع


ماساژ به عنوان یک تمرین پزشکی و درمانی، به همراه برخی تکنیک‌های خاص برای تحت پوشش قرار دادن برخی بیماری‌های مشخص، ارزشمند است.

ماساژ سوئدی

این نوع ماساژ، شاید محبوب‌ترین نوع ماساژ درمانی باشد. این ماساژ از پنج نوع ضربه اساسی تشکیل شده است: افلوراژ ( به صورت لغزشی و سر خوردن)، پتریساژ ( حرکت مالشی)، تپوتمنت (ضربات ریتمیک)، فریکشن ( فیبرهای متقاطع) و لزرشی/ ارتعاشی.

ماساژ لنفاوی

ماساژ لنفاوی با به کار گرفتن ضربات تکراری، ملایم و نرم، به تحریک سیستم لنفاوی بدن کمک می‌کند. این ماساژ برای کسانی که می‌خواهند بدن خود را از سموم پاکسازی کنند با تورم پس از آسیب یا عمل جراحی را کاهش دهند، بسیار مناسب است.

ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی، سیستمی از ماساژ و کشش است که از هیچ مکان دیگری به جز کشور تایلند منشأ نمی‌گیرد. در ماساژ تایلندی، هیچگونه روغنی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و تمرینات آن از یک منطقه تا منطقه دیگر به طرز شگفت انگیزی متفاوت است، به حدی که در واقع هیچگونه چهارچوب یا روندی که مورد پذیرش عموم باشد برای آن وجود ندارد. هرچند که ایده‌ی کلی آن در تمامی روش‌ها و تفاسیر غلبه دارد.

درمان نقاط ماشه‌ای و بافت‌های عمقی

در این ماساژ، بر مناطقی از بدن که در ارتباط با خشکی مزمن عضلات، دردهای مزمن یا دردهای ناگهانی می‌باشند، ضربات آرام و فشار عمیق انگشتان اعمال می‌شود. این ماساژ برای افرادی مفید است که در نواحی مختلف بدن مانند گردن و شانه‌‌ها، دچار افزایش انقباض یا تون ماهیچه‌ای شده‌اند و به متمرکز شدن بر روی یک وضعیت خاص کمک می‌کند. این ماساژ می‌تواند برای متعادل کردن شرایط، به همراه دیگر ماساژها استفاده شود.

آزادسازی میوفاسیال

این ماساژ، یک درمان بافت نرم می‌باشد که عملکرد جسمانی یا عملکرد سیستم‌های مختلف بدن، مانند ساختارهای اسکلتی، ساختارهای مفصلی لغزنده و ساختارهای میوفاسیال و را بهبود می‌بخشد و از عناصر عصبی، لنفی و عروقی حمایت می‌کند. فاسیا، لایه نازکی از بافت است که ماهیچه‌ها را می‌پوشاند. اگر فاسیا محکم یا چسبنده شود از ریلکس شدن کامل ماهیچه جلوگیری می‌کند. آزادسازی میوفاسیال با این اتفاق مقابله می‌کند و به بدن اجازه می‌دهد گستره حرکتی بیشتری داشته باشد، قدرت عضلانی را افزایش می‌دهد، ریلکسیشن کلی بدن را بالا می‌برد و وضعیت استقرار بدن را بهبود می‌بخشد.

ماساژ توانبخشی

توانبخشی و ترمیم پس از هرگونه آسیبی می‌تواند فرایندی خسته کننده و ناامید کننده باشد. در حالی که اصلی‌ترین هدف توانبخشی فیزیکی افزایش قدرت و انعطاف است، اما اغلب این فرایند پیش از بازگشت به وضعیت قبل از آسیب دیدگی، خاتمه می‌یابد. ماساژ می‌تواند به عنوان یک مکمل در کنار فرایند استاندارد توانبخشی پس از آسیب، نقش حائز اهمیتی ایفا کند. ماساژ با تقویت حرکات گردش خون و آرام کردن عضلات، به بدن کمک می‌کند اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به بافت‌ها و اندام‌های حیاتی برساند. این امر توانبخشی نواحی آسیب دیده را امکان پذیر می‌کند تا آنها انعطاف بیشتری پیدا کنند و با سرعت بیشتری بهبود یابند.

ماساژ اسکار سوختگی

ماساژ درمانی به چند دلیل، یک مکمل درمانی ارزشمند برای ترمیم و توانبخشی سوختگی است. در طول سال‌ها ماساژ درمانی می‌تواند دردهای ناشی از سوختگی، خارش و اضطراب که هر دو از سوختگی و در حین بهبود زخم‌های سوختگی حاصل می‌شوند را کاهش دهد.

ماساژ بارداری

ماساژ درمانی در دوره بارداری یک گزینه تکمیلی فوق العاده برای مراقبت‌های والدینی است. ماساژ یک راه مناسب و بهداشتی برای کاهش استرس و افزایش سلامت عمومی است. ماساژ بسیاری از ناراحتی‌های طبیعی در دوره بارداری مانند درد کمر، خشکی گردن، گرفتگی عضلات پا، سردرد و اِدِم (یا ورم) را تسکین می‌دهد. به علاوه ماساژ برای بانوان باردار، فشار وارد بر مفاصل تحمل کننده وزن را کاهش می‌دهد، گردش خون و لنف را افزایش می‌دهد، به کاهش فشار عصبی کمک می‌کند- که منجر به داشتن خواب راحت می‌شود و می‌تواند به برطرف شدن افسردگی یا اضطراب ناشی از تغییرات هورمونی کمک کند.

ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ یک ماساژ تخصصی است که در آن درمانگر از سنگ‌های نرم و حرارت دیده در دست‌های خود استفاده می‌کند یا آن‌ها را بر روی بدن قرار می‌دهد. گرما هم باعث ایجاد ریلکسیشن و آرامش عمیق می‌شود و هم عضلات منقبض شده را گرم می‌کند و درمانگر می‌تواند سریع‌تر و عمیق‌تر کار کند.

رفلکسولوژی

رفلکسولوژی یک درمان مبتنی بر پا می‌باشد. بر اساس رفلکسولوژی یا زون تراپی، تمام اندام‌های بدن در کف پا نقشه نگاری شده‌اند. درمانگر با فشار دادن انگشتان بر کف پا، دست‌ها یا گوش‌ها، نقاط فشار را به سیستم‌های داخلی مختلف بدن مرتبط می‌کند.

ماساژ ریکی

این ماساژ یک تمرین معنوی انرژی درمانی است و نیازمند قرار دادن دست‌ها بر روی موقعیت‌هایی است که با اندام‌های حیاتی و شبکه‌های عصبی مرتبط هستند. نهایتاً این درمان به بدن کمک می‌کند تا خود را بهبود دهد و تعادل کلی خود را چه در ذهن و چه در بدن حفظ کند. این ماساژ یک ابزار استثنائی برای کسانی است که در معرض استرس‌های زیاد قرار دارند.

چگونه بیشترین بهره را از ماساژ ببرید؟


 • تا جایی که می‌توانید در برابر درمان، آزاد و پذیرا باشید.
 • ریلکس باشید و سعی کنید به افکارتان اجازه بدهید از شما دور شوند. یک راه برای انجام این کار آن است که بر احساس خود هنگام لمس شدن و انجام تکنیک‌ها تمرکز کنید.
 • به یاد داشته باشید که به خوبی نفس بکشید چرا که به آرام شدن شما کمک می‌کند. گاهی افراد هنگامی که یک ناحیه حساس ماساژ داده می‌شود، نفس خود را حبس می‌کنند اما بهترین کار این است که در این هنگام تنفس کنید.
 • سفت کردن ماهیچه‌ها به هنگام ماساژ، مانع دستیابی به نتیجه است. اگر شما نمی‌توانید عضلات خود را رها سازید اجازه دهید درمانگر این را بداند. ممکن است لازم باشد آن‌ها تکنیک‌های ماساژ را با این وضعیت منطبق کنند.

موارد منع ماساژ


چندین وضعیت پزشکی وجود دارند که با وجود آن‌ها ماساژ درمانی نامناسب خواهد بود. به همین دلیل لازم است شما قبل از شروع جلسات ماساژ درمانی فرم‌های مربوط به سابقه و پیشینه سلامت خود را پر کنید.

 • بیماری‌های قلبی عروقی (ترومبوز، التهاب وریدها، فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی)
 • هرگونه بیماری که قبلا توسط پزشک عمومی درمان شده است.
 • اِدِم
 • پسوریازیس (صدفک) یا اگزما
 • فشار خون بالا
 • پوکی استخوان
 • بیماری های عصبی و روانی
 • مشکلات قلبی، آنژین
 • صرع
 • دیابت

سوالات متداول


یک جلسه ماساژ درمانی چه مدت طول می‌کشد؟

طول مدت جلسات، معمولاً 1 ساعت است، هر چند جلساتی به مدت 45 دقیقه، 1 ساعت، 1 ساعت و ربع یا 1 ساعت و سی دقیقه نیز برگزار می‌شود. درمان‌های طولانی‌تر، زمان بیشتری را در اختیار ذهن و بدن شما قرار می‌دهد تا آسوده شود و به پزشک زمان بیشتری می‌دهد تا به مشکلات درون بافت‌های شما بپردازد.

در یک جلسه ماساژ درمانی چه احساسی خواهم داشت؟

تکنیک‌های ماساژ بر روی بافت‌های سالم، احساس بسیار خوبی را ایجاد خواهند کرد. پاسخ طبیعی تنفس آرام و عمیق و آرامش خواهد بود. کار بر روی مناطق آسیب دیده یا دارای دردهای مزمن ممکن است در ابتدا باعث ایجاد مقداری ناراحتی شود که معمولاً در چند دقیقه ابتدایی کاهش می‌یابد. پزشک شما، تکنیک‌های بسیاری را آموخته است که می‌توانند برای به حداقل رساندن ناراحتی شما موثر باشند و او با دقت تمام کارهایی را انجام خواهد داد که برای شما مناسب باشد.

پس از ماساژ درمانی باید منتظر چه چیزی باشم؟

پس از یک جلسه، بیشتر افراد آرامش و راحتی زیادی احساس می‌کنند. بسیاری احساس می‌کنند از دردهایی که در طول ماه‌ها فشار و فعالیت مداوم به وجود آمده‌اند، رهایی پیدا کرده‌اند. پس از گذشت احساس آرامش اولیه، افراد اغلب افزایش انرژی، بالا رفتن سطح هوشیاری و سودمندی را تجربه می‌کنند که می‌تواند تا چندین روز ادامه داشته باشد. به دلیل آزاد شدن سموم از بافت‌ها در هنگام ماساژ، توصیه می‌شود پس از ماساژ مقدار زیادی آب بنوشید.

پس از چه مدت می‌توانم نتایج ماساژ را مشاهده کنم؟

معمولاً نتایج محسوس ماساژ به سرعت پس از درمان ظاهر می‌شوند. برخی افراد تسکین درد و ارتقا کیفیت زندگی خود را پس از تنها یک بار درمان تجربه می‌کنند اما معمولاً پس از سه یا چهار جلسه درمانی، بیماران از کاهش دردها و مشکلات فیزیکی، کاهش قابل توجه علائم استرس و بهبود عملکرد کلی بدن خبر می‌دهند.

تماس با ما تماس با ماتماس