دکتر ارتوپد خوب : متخصصین ارتوپد چه بیماری‌هایی را درمان می‌کنند؟

دکتر ارتوپد خوب

یک دکتر ارتوپد در مورد مشکلات، بیماری‌ها و آسیب‌های مربوط به دستگاه اسکلتی عضلانی تخصص دارد. این پزشکان نقش مهمی در تشخیص، درمان، پیشگیری و توانبخشی مشکلات اسکلتی عضلانی دارند. دکتر ارتوپد هم در بیمارستان‌ها و هم در مطب‌های اختصاصی به درمان عفونت‌ها، آسیب‌های ورزشی، شکستگی استخوان‌ها، بیماری‌های مفصل (مانند آرتروز)، مشکلات مادرزادی، بیماری‌های فرسایشی (مانند پوکی استخوان) و تومورهای استخوان می‌پردازد. آن‌ها همه‌چیز را از مسائل جزئی مانند پیچ‌خوردگی قوزک پا، تا روش‌های درمانی پیچیده و جراحی‌هایی مانند تعویض مفصل لگن، انجام می‌دهند.

دکترهای ارتوپد از جراحی به عنوان آخرین روش درمانی برای مشکلات اسکلتی عضلانی استفاده می‌کنند. آن‌ها هر کاری را که بتوانند انجام می‌دهند تا جایی که ممکن است از انجام جراحی خودداری کنند و روش‌های درمانی کمتر تهاجمی مانند دارو، فیزیوتراپی را بکار گیرند. هنگامی که این روش‌های درمانی دیگر قادر نباشند درد و دیگر علائم را کاهش دهند، دکتر ارتوپد جراحی را پیشنهاد می‌دهد.

ارتوپدی یک شاخه از پزشکی است که با دستگاه اسکلتی عضلانی بدن انسان سروکار دارد. این دستگاه به انسان اجازه می‌دهد تا حرکت کند و به بدن شکل، حمایت و ثبات می‌دهد. پزشک ارتوپد جراحی‌هایی را انجام می‌دهد یا درمان‌هایی را برای کمک به بیمارانی که آسیب‌ها و اختلالات استخوانی، مفاصل، رباط‌ها و عضلات دارند، پیشنهاد می‌دهد. اگر شما هر نوع دردی در قوزک پا، زانوها، لگن‌ها، شانه‌ها یا کمر احساس می‌کنید، باید به دکتر متخصص ارتوپد مراجعه کنید.

دکتر فلاح متخصص طب فیزیکی و توانبخشی آماده ارائه انواع روش‌های درمانی و توانبخشی بیماری‎های اسکلتی عضلانی به شما عزیزان می‌باشند. در صورت لزوم ایشان بیماران را به بهترین متخصصین ارتوپد ارجاع خواهند داد. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره تلفن 03136252857 تماس حاصل فرمایید.

چه زمانی مراجعه به متخصص ارتوپد ضروری است؟


چه زمانی مراجعه به متخصص ارتوپد ضروری است؟

شما بیش از 300 استخوان و مفصل در بدن‌تان دارید. اگر فقط یکی از آن‌ها به درستی کار نکند، درد و ناراحتی زیادی را تجربه خواهید کرد. دکتر ارتوپد خوب در سلامت این استخوان‌ها و مفاصل تخصص داشته و می‌تواند به تشخیص و درمان بیماری‌های شما کمک کند. دانستن این موضوع که چه زمانی به متخصص ارتوپد مراجعه کنیم، کار آسانی نیست، اما با آشنایی با پنج نشانه زیر، اطمینان حاصل خواهید کرد که لازم است به ارتوپد مراجعه کنید.

در انجام فعالیت‌های روزانه مشکل دارید

ناراحتی و درد در استخوان و مفصل در افراد مسن عادی است، اما این مسئله نباید محدودیتی در انجام فعالیت‌های روزانه شما ایجاد کند. اگر انجام کارهای ساده مانند بالا رفتن از پله یا پیاده‌روی با سگ‌تان، برای شما سخت است، باید به یک متخصص ارتوپد مراجعه کنید.

از دردهای مزمن رنج می‌برید

درد مزمن اغلب به دردی گفته می‌شود که بیش از 12 هفته طول می‌کشد. تجربه چند روز ناراحتی و درد یک چیز است، اما بعد از گذشت چند هفته و ماه از آن، باید حتماً به فکر دریافت کمک تخصصی از پزشک باشید.

محدوده حرکتی بدن کاهش یافته است

آیا احساس می‌کنید که مفاصل شما روز‌به‌روز سفت‌تر و سفت‌تر می‌شود؟ یک محدوده حرکتی کاهش یافته می‌تواند نشان‌دهنده یک بیماری مفصلی مانند آرتروز باشد. مهم است که در اولین فرصت ممکن به یک دکتر متخصص ارتوپد مراجعه کرده تا از بدتر شدن مشکل جلوگیری شود.

در هنگام راه رفتن یا ایستادن بدن‌تان ثبات ندارد

آیا هنگام انجام کارهایی اساسی مانند ایستادن، راه رفتن، نشستن یا بلند شدن، احساس سستی و لرزش دارید؟ این یک نشانه حتمی از وجود مشکلی در مفاصل شماست. بهترین گزینه برای شما، مشورت با یک متخصص است تا علت این بی‌ثباتی بدن شما را تشخیص داده و در جهت اصلاح آن به شما کمک کند.

دچار آسیب بافت نرم شده‌اید که بعد از گذشت 48 ساعت بهبود نیافته است

آیا اخیراً دچار آسیب بافت نرم مانند رگ‌به‌رگ شدن قوزک پا، پیچ‌خوردگی زانو یا شکستن مچ دست شده‌اید؟ از روش رایس (استراحت، یخ گذاشتن، فشرده کردن و بالا نگه داشتن) استفاده کنید و ببینید که درد و ورم تا دو روز بعد کاهش می‌یابد. اگر پس از 48 ساعت هیچ بهبودی قابل توجهی حاصل نشد، با پزشک تماس گرفته و در اولین فرصت ممکن، از آن‌ها وقت ملاقات بگیرید.

متخصص ارتوپد به درمان چه بیماری‌هایی کمک می‌کند؟


بیماران اغلب برای درمان آسیب‌های ورزشی یا کاری، به پزشک ارتوپد مراجعه می‌کنند. دکتر ارتوپد تاندون‌ها و رباط‌های پاره شده را ترمیم کرده و پیچ‌خوردگی و کشیدگی‌ها را درمان می‌کند. آن‌ها همچنین با درمان شکستگی‌ها و دررفتگی‌ها نیز سروکار دارند. این متخصصین به بیمارانی که پوکی استخوان یا شکستگی استخوان و آرتروز دارند نیز، کمک می‌کنند. دکتر ارتوپد خوب اغلب به بیماران توصیه می‌کند که چگونه عضلات ضعیف را تقویت کند و جراحی نیز انجام می‌دهد. بعضی از جراحی‌ها برای ترمیم شکستگی استخوان و بافت‌های نرم انجام شده و بعضی دیگر برای اصلاح نقص‌های مادرزادی و آسیب‌هایی که به علت بیماری یا عفونت ایجاد شده‌اند، انجام می‌شود.

متخصص ارتوپد با چه روش‌هایی درد بیمار را کاهش می‌دهد؟


متخصص ارتوپد با چه روش هایی درد بیمار را کاهش می دهد

پزشکان ارتوپد معایناتی را برای ارزیابی مشکلات بیمار انجام می‌دهند. اگر این بیماری را بتوان بدون جراحی درمان کرد، دکتر دارو تجویز کرده و از بیمار می‌خواهد که استراحت کند. گاهی‌اوقات ورزش‌های خاصی می‌تواند به درمان بیمار کمک کند، یا ساپورت‌های ارتوپدی و بریس ممکن است برای اصلاح مشکل بیمار استفاده شود. بیماران اغلب بعد از جراحی به فیزیوتراپی، یا کار‌درمانی نیاز دارند تا بتوانند زندگی طبیعی را از سر بگیرند. پس از آن جراح ارتوپد برای بیماران توضیح خواهد داد که چگونه از آسیب در آینده جلوگیری کرده یا اینکه چه کاری انجام دهند تا روند پیشرفت بیماری را از بدتر شدن و بازگشت دوباره کاهش داده یا متوقف کنند.

شانه درد، زانو درد و کمردرد مشکلات دیگری هستند که بسیاری از افراد به آن دچار می‌شوند. جراحان ارتوپد می‌توانند بیمارانی که دچار زانودرد هستند را با استفاده از روش‌های آرتروسکوپی و مینیسکتومی درمان کنند. این روش‌ می‌تواند شامل ترمیم غضروف آسیب‌دیده زانو برای کاهش درد باشد. روش دیگر کندروپلاستی است، که غضروف آسیب‌دیده را صاف می‌کنند. گاهی‌اوقات متخصص ارتوپد برای درد زانو سطح استخوان زانو را با روشی به نام بازسازی رباط صلیبی قدامی، دوباره بازسازی می‌کند. دکتر ارتوپد به عنوان آخرین راه‌حل ممکن است مفصل را تعویض کند. مشکلاتی مانند فتق دیسک، سیاتیک و اسکولیوز اغلب باعث کمردرد می‌شود. سیاتیک به معنی سوزش در عصب کمر می‌باشد، در‌حالی که اسکولیوز انحنای غیرطبیعی در دو طرف ستون فقرات است. جراحان ارتوپد این مشکلات را با دارو یا جراحی درمان می‌کنند.

متخصصین ارتوپد چه جراحی‌هایی انجام می‌دهند؟


متخصصین ارتوپد چه جراحی‌هایی انجام می‌دهند

جراحان ارتوپدی انواع مختلفی از جراحی‌ها را انجام می‌دهند. به عنوان مثال آن‌ها ممکن است از جراحی آرتروسکوپی برای ترمیم مفاصل استفاده کنند که شامل استفاده از دوربین‌ها و تجهیزات دیگر است تا مفاصل را ترمیم کرده و این روش نسبت به جراحی‌های سنتی کم‌تهاجمی‌تر است. همزمان با انجام این کار، جراحان ارتوپد مفاصل آسیب‌دیده را با مفاصل مصنوعی جایگزین می‌کنند. آن‌ها همچنین استخوان‌ها را با استفاده از پیوند استخوان و میله‌های فلزی بهم جوش داده تا استخوان‌های بیمار با روشی به نام همجوشی بهبود یابد. اگر بیمار به شدت آسیب‌دیده باشد، جراحان ارتوپد ممکن است برای جفت کردن استخوان‌های شکسته از صفحات فلزی، پین یا پیچ استفاده کنند. این روش که تثبیت داخلی نامیده می‌شود، استخوان‌ها را زمانی که در حال بهبودی هستند، در کنار هم قرار می‌دهد. گاهی اوقات جراحان ارتوپد، استخوان‌ها را برای اصلاح تغییر شکل آن‌ها، برش داده و برای قرار دادن در جای خود آماده می‌کنند. بیمارانی که تومورهای استخوانی دارند، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند تا توده‌ها را از بدن خارج کنند.

6 نکته برای آمادگی ملاقات با جراح ارتوپد


بسیاری از بیماران قبل از مراجعه به جراح ارتوپد، نگران هستند. اگر شما نیز نیاز دارید که با یک جراح ارتوپد مشورت کنید، یا اگر پزشک، شما را به یک جراح ارتوپد ارجاع داده است، باید از زمان محدودی که شما و جراح دارید استفاده لازم را ببرید و در مورد درد و آسیب‌تان صحبت کنید. در اینجا شش نکته که می‌تواند به شما در ملاقات با جراح کمک کند، آورده شده است.

در سال‌های اخیر، رشته جراحی ارتوپدی دارای زیرمجموعه‌های زیادی شده است. جراحان ارتوپدی عمومی هنوز وجود دارند. اکنون بسیاری دوره‌های آموزش فلوشیپ از زیر مجموعه تخصصی جراحی ارتوپدی اضافه شده است که شامل، تعویض مفصل، تروما، پزشکی ورزشی، جراحی دست، ستون فقرات، کودکان و غیره می‌باشد. این تخصص‌ها بر بیمارانی که دچار مشکلات مرتبط با زیر شاخه تخصصی آن‌ها شده‌اند، تمرکز دارند.

سعی کنید که جراح ارتوپدی را پیدا کنید که در مورد مشکل شما تخصص داشته باشد. به عنوان مثال، اگر شما در حال دویدن زمین خوردید و روی دست خود افتادید، به احتمال زیاد مراجعه به جراح دست برای شما مفید خواهد بود، تا اینکه بخواهید برای درمان درد شدید و ورم در قسمت انتهایی شست خود به یک جراح عمومی ارتوپد یا یک جراحی که در زمینه پزشکی ورزشی تخصص دارد، مراجعه کنید. اگر در مورد انتخاب جراح مناسب تردید دارید، از پزشک خانوادگی خود در این‌باره بپرسید. او می‌تواند شما را به یک جراح خاص ارجاع دهد.

شما ممکن است برای حل مشکل‌تان به پزشک دیگری مانند پزشک اورژانس، پزشک در یک مرکز مراقبت های فوری، ارائه‌دهنده مراقبت‌های اولیه یا جراح ارتوپد دیگری مراجعه کرده باشید. اگر این کار را انجام داده‌اید، خوب است که یک کپی از مدارک پزشکی خود تهیه کرده و اینکار به جراح ارتوپد این امکان را می‌دهد تا از تمامی بررسی‌ها و درمان‌هایی که شما تاکنون دریافت کرده‌اید مطلع شود. اگر این جلسه ملاقات برای گرفتن یک نظریه دوم در مورد مشکلاتان از یک جراح ارتوپد دیگر است، یک کپی از مدارک پزشکی شما، می‌تواند بسیار مفید باشد.

همراه با سابقه پزشکی بیمار و معاینات فیزیکی، اشعه ایکس بخش اساسی از معاینات بیماری اسکلتی عضلانی برای یک جراح ارتوپد است. اگر هنگام مراجعه اولیه به مطب دکتر،‌ اورژانس بیمارستان یا مرکز مراقبت‌های فوری یا جراح ارتوپد دیگر برای رفع این مشکل خود، تصویربرداری اشعه ایکس دارید، یک کپی از آن را به همراه داشته باشید. در مطب پزشک معمولاً جواب این تصویربرداری را روی CD به بیمار داده که می‌توانند به جراح ارتوپد ارائه دهند. اینکار را همچنین برای بررسی‌های دیگر مانند سی‌تی‌اسکن و ام‌آر‌آی انجام دهید.

همچنین سعی کنید که جواب تصویربرداری اصلی را همراه داشته باشید و فقط به گزارش رادیولوژیست اکتفا نکنید. همراه داشتن این فیلم‌ها به جراح ارتوپد بهترین فرصت را می‌دهد تا در مورد مشکل شما تشخیص درست و برنامه درمانی مناسبی داشته باشد. علاوه براین باعث اجتناب از تکرار بررسی‌ها می‌شود.

پزشکان اغلب مقدار زیادی اطلاعات پزشکی دارند که باید در مدارک پزشکی شما وارد کنند، بخصوص اگر این اولین مراجعه شما به این پزشک می‌باشد. پزشکان دائماً این اطلاعات را با استفاده از اطلاعاتی که شما در فرم‌های سابقه پزشکی وارد می‌کنید، تهیه می‌کنند. تکمیل این فرم‌ها اغلب زمان زیادی طول می‌کشد. تکمیل کردن این فرم‌ها از قبل، می‌تواند باعث شود که به جای ماندن در اتاق انتظار، سریع‌تر به اتاق معاینه بروید. علاوه براین به شما این فرصت را می‌دهد تا اطلاعاتی که نتوانستید فوراً به یاد بیاورید مانند دوز داروهای خاص را پیدا کنید.

هنگامی که وقت ملاقات را تعیین می‌کنید از شخصی که اینکار را برای شما انجام می‌دهد بخواهید، که یک کپی از این فرم‌ها را برای شما بفرستد و هنگام مراجعه فرم تکمیل شده را همراه خود داشته باشید.

برای یک بیمار غیرعادی نیست که برای چند ماه قبل از اینکه تصمیم به مراجعه به جراح ارتوپد بگیرد، درد شانه یا گردن یا دیگر آسیب‌های اسکلتی عضلانی داشته باشد. مشکل است که جزئیات خاص مشکل‌تان را به یاد داشته باشید. چه زمانی و چگونه این مشکل شروع شد؟ چه درمان‌هایی را امتحان کرده‌اید؟ بجای تقلا برای یادآوری این جزئیات در اتاق معاینه، قبل از مراجعه، چند دقیقه برای یادداشت این اطلاعات زمان صرف کنید.

چه زمانی و چگونه درد شروع شد؟ چه فعالیت‌هایی باعث بدتر شدن درد شما می‌شود؟ آیا برای رفع این مشکل داروهایی مصرف کرده‌اید؟ آیا پزشک دیگری جلسات فیزیوتراپی یا تزریقاتی را به شما پیشنهاد کرده است؟ آیا از فعالیت‌هایی که باعث درد می‌شود خودداری کرده‌اید؟ آیا برای این مشکل اشعه ایکس یا ام‌‌آر‌آی انجام داده‌اید؟ این سؤالات و سؤالات دیگر می‌تواند منابع مفیدی از اطلاعات برای یک جراح ارتوپد باشد. قبل از مراجعه به پزشک چند دقیقه زمان صرف فراهم کردن این نوع سوابق پزشکی خود کنید.

اگر برای مدت‌های طولانی از زانو‌درد یا کمردرد یا دیگر مشکلات اسکلتی عضلانی رنج می‌بردید، بدون شک سؤالات بسیاری درخصوص تشخیص و درمان مشکل خود دارید. همچنین مهم است که سؤالاتی در مورد توانایی کار کردن، مدرسه رفتن، رانندگی، بازگشت به فعالیت‌های ورزشی و دیگر کارها بپرسید. بیماران اغلب زمانی که با جراح صحبت می‌کنند، سؤالاتی را که در ذهن داشته‌اند، فراموش می‌کنند. برای اطمینان از اینکه تمامی سؤالاتی که داشتید، پاسخ داده می‌شود، قبل از مراجعه آنها را یادداشت کرده تا مطمئن شوید که آن‎ها را فراموش نمی‌کنید.

لیست متخصصین ارتوپدی اصفهان


دکتر سلمان فلاح (متخصص طب فیزیکی و توانبخشی)

اصفهان، خیابان حکیم نظامی، ابتدای خیابان محتشم کاشانی (دقیقی)، جنب MRI سپاهان، ساختمان معین، طبقه چهارم

دکتر مهدی مؤیدفر

چهار راه پلیس - خیابان توحید میانی - نبش کوچه بهار ۱۳ - ساختمان آریانا - طبقه دوم - واحد ۸

دکتر مهدی مطیفی فرد

خیابان شمس آبادی -مقابل بیمارتان عیسی ابن مریم پ ۷۱

دکتر بهمن دوامی

دروازه شیراز - ساختمان آزادی - جنب بانک دی

دکتر محمد فرخانی

خیابان شمس آبادی - نبش چهارراه عباس آباد - روبروی بانک اقتصاد نوین - مجتمع سپهر

دکتر سید علیرضا روضاتی

خیابان شمس آبادی - نبش کوی فروهر ( کوی شماره ۵ ) - ساختمان ایران زمین - واحد 406

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است