کاردرمانی برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به بیماریهای جسمی و ذهنی

کاردرمانی برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به بیماریهای جسمی و ذهنی

کار درمانی می‌تواند از طریق استفاده درمانی از فعالیت‌های روزمره، به افراد سالخورده در مواردی که می خواهند و نیاز دارند که انجام دهند، کمک کند. کار درمانی یک حرفه پزشکی حرفه ای است که به بهبود و به حداکثر رساندن فعالیت و عملکرد احتصاص یافته است تا افراد بتوانند زندگی سالم‌تر، موثرتر و رضایت بخش‌تری داشته باشند. پزشک با کار درمانی می‌تواند به افراد کمک کند تا بالا تنه خود را تقویت کنند، تعادل خود را بهبود بخشیده، ایمنی در خانه را بهبود بخشیده، به افراد نحوه استفاده از تجهیزات تطبیقی توصیه شده را آموزش دهد و خانواده و مراقبین را در مورد بهترین راه‌های مراقبت از عزیزشان آگاه نماید.

هدف از کار درمانی، بهبود زندگی روزمره بیمار است و هر جنبه ای از طرح درمان به منظور دستیابی به یک یا چند هدف از این هدف طراحی شده است. بیمار با کمک درمان، از لحاظ فعالیت‌های روزمره خود مستقل‌تر می‌شود و این استقلال ممکن است شامل مراقبت از خود، کارهای خود و یا تکالیف مدرسه و فعالیت‌های بیشتر باشد. در نتیجه، هیچ چارچوب زمانی برای درمان بیمار مشخص نمی‌شود. همان طور که بیمار به اهداف درمانی در یک بخش از برنامه درمان دست می یابد، تمرکز به بخش‌های دیگر منتقل می‌شود که پیشرفت بیشتری باید دیده شود. درمان تا زمانی ادامه می یابد که تمام اهداف مورد نظر به دست آمده باشند.

در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی دکتر فلاح، انواع خدمات درمانی و توانبخشی از جمله کار درمانی به شما و عزیزانتان ارائه می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 03136252857 تماس حاصل فرمایید.


کار درمانی می‌تواند به خصوص برای افراد سالمندی که می‌خواهند حس استقلال خود را حفظ کنند، مفید باشد. کار درمانی می‌تواند زندگی سالمندان را در موارد زیر بهبود بخشد:

 • بهبود عملکرد فیزیکی در بیماران مسن‌تر و یا سالمندان مبتلا به استئوآرتریت و دژنراسیون ماکولا یا تنباهی لکه زرد.
 • توصیه درمان‌های خانگی و تجهیزات سازگار برای کاهش زوال عملکردی و بهبود ایمنی.
 • تشویق به ورزش‌هایی شامل فعالیت‌های عملکردی، و همچنین تمرین تقویتی مقاومت پیشرونده برای ارتقاء تحرک. برنامه تقویتی، بازآموزی تعادل و پیاده روی در کاهش خطر افتادن و صدمات برای افراد بالای 80 سال اهمیت دارد.
 • تهیه دستور العمل جاده ای برای بهبود دانش و مهارت رانندگی و افزایش ایمنی در جاده.
 • استفاده از بیواپتیک برای بهبود مهارت‌های رانندگی شبیه سازی شده و جاده ای، و همچنین مهارت‌های حرکتی در فضای باز برای افراد مسن دچار اختلالات بینایی.
 • حمایت از آموزش مهارت‌های زندگی و اجتماعی برای کمک به افراد سالمند مبتلا به بیماری آلزایمر، زوال عقل و دیگر انواع کاهش مهارت‌های شناختی برای بهبود تعاملات روزانه.
 • ایجاد یک برنامه سلامت، از جمله برنامه فعالیت بدنی، فعالیت‌های بیرون از خانه، آموزش شناختی و شبیه سازی اجتماعی برای کاهش خطر افسردگی و بهبود مشارکت در جامعه.

کاربردهای کاردرمانی برای بیماران بزرگسال و سالمند


بزرگسالان مسن‌تر تنها کسانی نیستند که از کار درمانی بهره مند شوند.  کار درمانی  می‌تواند به طور قابل توجهی زندگی افرادی که با بیماری پارکینسون، آلزایمر یا سایر بیماری‌های مزمن زندگی می‌کنند، و همچنین افرادی که از یک بحران ناگهانی سلامتی جان سالم به در برده اند، بهبود دهد.

کار درمانی به ویژه برای بازیابی پس از مرخص شدن بیمار از بیمارستان در اثر سکته مغزی، جراحی، افتادن از ارتفاع، و یا سایر مشکلات مفید باشد. کار درمانی می‌تواند به افراد کمک کند تا به سطح عملکرد قبلی خود را بازگردند و استقلال خود را افزایش دهند. اگر بیماران در بازتوانی پس از بیمارستان، ایمنی در خانه و یا شرکت در اجتماع، به کمک نیاز داشته باشند، کار درمانی می‌تواند به شیوهای بسیاری کمک کند؛ چرا که کار درمانگران یک طرح شخصی برای کمک به هر فرد برای رسیدن به اهداف شخصی او ایجاد می‌کنند. در اینجا برخی از مواردی که کار درمانی که می‌تواند به آن کمک کند، مطرح شده است!

مولتیپل اسکلروز (ام اس)

توانبخشی بیمار بستری می‌تواند شدت علائم بیماری را کاهش دهد و توانایی انجام تمام فعالیت‌های زندگی روزمره را بهبود بخشد. برنامه‌های آموزشی شناختی فردی، و کامپیوتری در خانه نیز می‌تواند توجه، حافظه، پردازش اطلاعات و عملکرد اجرایی را بهبود بخشد.

بیماری پارکینسون

تمرینات فیزیکی تکراری می‌تواند مهارت‌های حرکتی و حساسیت ادراکی را بهبود بخشد.

بهبودی پس از سکته

برنامه‌های تخصصی پزشکی می‌توانند به افراد در رسیدن به اهداف بهبودی خود کمک کنند. کار درمانی، دستورالعمل‌هایی را ارائه می‌دهد که بر پارامترهای مربوط به کار بر خلاف حرکات خاص تمرکز می‌کنند.

مزایای کاردرمانی برای توانبخشی کودک


مزیت اصلی کار درمانی، تسلط بر مهارت‌هایی است که به کودکان کمک می‌کند تا در ایجاد، بازیابی یا حفظ مهارت‌های زندگی روزانه بهبود یابند. هدف کار درمانی این است که به افراد کمک کند تا زندگی مستقل، مولد و رضایت بخش داشته باشند.

مزایای دیگری برای کار درمانی وجود دارد - که در آن اندازه گیری پیشرفت‌هایی، مانند بهبود مهارت‌های کودک برای دستیابی به استقلال در غذا خوردن، حمام کردن، لباس پوشیدن و سایر فعالیت‌های مراقبت از خود، آسان است. مزایای کمتر قابل وضوح کار درمانی عبارتند از:

 • ایجاد مداخلاتی برای این که به کودک کمک کنند تا به طور مناسب به اطلاعاتی که از طریق حواس خود می‌گیرد، پاسخ دهد. مداخله ممکن است شامل فعالیت‌های رشدی، ادغام حسی یا پردازش حسی و شرکت در فعالیت‌ها باشد.
 • تسهیل فعالیت‌های بازی که به کودک آموزش می‌دهد و همچنین کمک می‌کند تا با دیگران تعامل و برقراری ارتباط داشته باشد.
 • شناسایی، ایجاد یا تطبیق مشارکت در فعالیت‌های معنی داری که کیفیت زندگی کودکان را افزایش می‌دهد.
 • کاهش موانع محیطی که مشارکت کودکان را در فعالیت‌های خانواده، یادگیری و فعالیت‌های اجتماعی محدود می‌کند.
 • شناسایی دستگاه‌ها و پشتیبانی‌های کمکی مورد نیازفعالیت‌های روزمره.
 • آموزش خانواده و کارکنان مدرسه در مورد نیازهای متنوع کودک.
 • افزایش رشد مهارت‌های اجتماعی و فعالیت‌های مفرح در محیط مدرسه.
 • کمک به تحرک در مدرسه، توصیه سازگاری، مکان و تجهیزات.

کاربردهای این روش برای کودکان


کار درمانی کودکان دارای کاربردهای متعددی است. درمان برای طیف گسترده ای از بیماری‌ها و اختلالات استفاده می‌شود و برای کودکان زندگی سالم و طبیعی به ارمغان می‌آورد. بعضی از مزایا به شرح زیر است:

فعالیت‌های معمول زندگی روزمره

فهرست مزایا با ارائه کمک به جوانانی که در فعالیت‌های روزمره مانند مسواک زدن، لباس پوشیدن، توالت رفتن، نوشتن، نقاشی کردن و غیره مشکل دارند، آغاز می‌شود. درمان کمک می‌کند تا این مهارت‌های خود یاری دهنده در کودکان ایجاد شود.

مشکلات پردازش حسی

به طور کلی مشاهده می‌شود که کودکان دارای مشکلات پردازش حسی قادر به ‌ترکیب اطلاعات در پنج حوزه اصلی یعنی بینایی، بویایی، لامسه، شنوایی و چشایی نیستند. این کودکان ممکن است حساسیت بیش از حد، عدم حساس بودن یا هر دو را در مکان‌های مختلف مانند مدرسه، خانه یا هر جای دیگر تجربه کنند. این کودکان اغلب در توجه کردن مشکل دارند و با یک صدای هشدار بلند و چیزهای دیگر دچار حواس پرتی می‌شوند. آن‌ها همچنین سعی در اجتناب از فعالیت‌های اطراف خود دارند.

کار درمانی می‌تواند به آن دسته از جوانان کمک کند تا مهارت‌های خود را به دست آورند و مشکل را به شیوه‌ای مناسب برطرف کنند.

کودکان دچار فلج مغزی

کار درمانی همچنین برای افراد مبتلا به فلج مغزی، دیستروفی عضلانی و سایر اختلالاتی مفید است که در آن کودک نیاز به یک صندلی چرخدار دارد. پزشک به کودک آموزش می‌دهد تا از صندلی چرخدار به نحوی مناسب استفاده کند و برای ناهار بیرون بیاید، به موقع سر کلاس خود برسد، اشیا را از قفسه خود بیرون بیاورد و کارهای بیشتری انجام دهد.

کودکان دچار اختلال طیف اوتیسم

بیماری اوتیسم و SPD (اختلال پردازش حسی) تا حدودی مرتبط هستند، اما مشابه نیستند. کودکان مبتلا به SPD ممکن است مبتلا به اوتیسم نباشند، اما عکس آن ممکن است درست باشد. کودک مبتلا به  SPD، در ارتباط با افراد دیگر مشکل دارد، مهارت‌های بازی محدودی دارد، علاقه کمتری به فعالیت‌ها دارد و غیره. پزشک می‌تواند با مشاهده رفتار کودک و ایجاد یک برنامه برای آن‌ها، به کسب این مهارت‌ها کمک کند.  کار درمانی از مجموعه روش‌ها و برنامه‌های مختلف استفاده می‌کند و هیچ برنامه ایده آل یکتایی وجود ندارد. این روش‌ها ممکن است شامل فعالیت‌هایی برای کمک به تعامل، حل پازل برای ایجاد هماهنگی و آگاهی و غیره باشد.

فعالیت‌های حرکتی ظریف و زمخت


مهارت حرکتی زمخت شامل حرکت عضلات بازوها، پاها و ... می‌باشد، در حالی که مهارت‌های عضلانی ظریف شامل استفاده از عضلات کوچک در ساعد و انگشتان دست است. کودکانی که در انجام این مهارت‌ها مشکل دارند، ممکن است در راه رفتن، دوچرخه سواری و دیگر فعالیت‌های دچار مشکل باشند. کار درمانی می‌تواند برای مقابله با این وضعیت و در نهایت رفع آن مورد استفاده قرار گیرد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است