اصفهان، خیابان حکیم نظامی، ابتدای خیابان محتشم کاشانی (دقیقی)، جنب MRI سپاهان، ساختمان معین، طبقه چهارم

بیرون زدگی دیسک گردن بعلت فشار زیاد روی مهره‌ گردن، سن و رانندگی

بیرون زدگی دیسک در هر مکانی از ستون فقرات دردناک است و می‌تواند دامنه حرکتی شما را محدود کند، اما هنگامی که در ستون فقرات گردنی (گردن شما) باشد، محدودیت‌های بیشتری احساس می‌شود. این بیماری پس از سالها فشار روی گردن شما ایجاد می‌شود که بر دیسک‌های بین مهره‌ای تأثیر می‌گذارد.ستون فقرات شما گردن دارای مسئولیت‌های متعددی، از جمله محافظت از قسمت فوقانی بدن‌، محافظت از اعصاب در حال حرکت از مغز در بقیه اعضای بدن و ایجاد دامنه حرکتی گسترده برای مانورهای خم و پیچش است. دیسک فتق و یا همان بیرون زدگی دیسک گردن می‌تواند شما را از انجام این فعالیت‌ها باز دارد، و حرکت دادن سر را برای شما دشوار کند. پزشکان چند گزینه مختلف در مورد درمان بیرون زدگی دیسک گردن را به بیماران خود توصیه می‌کنند. در موارد شدید، ممکن است جراحی برای درمان دیسک و مهره های آسیب دیده ضروری باشد. اما برخی ممکن است به دارو نیاز داشته باشند. با این حال، بیشتر افراد مبتلا به دیسک می‌توانند از فیزیوتراپی نیز به عنوان درمانی کار آمد و موثر بهره مند شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی درمان بیرون زدگی دیسک گردن و یا رزرو نوبت در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر فلاح با شماره تلفن‌های ۰۳۱۳۶۲۵۲۸۵۷۰۹۳۰۳۹۷۰۰۲۰ تماس حاصل فرمایید.

علت بیرون زدگی دیسک گردن 


معمولاً به دلیل پیری طبیعی، دیسک‌های نخاعی با گذشت زمان تغییر می‌کنند و جای آن‌ها نیز عوض می‌شود. همچنین می‌توانند بر اثر صدمه به ستون فقرات، دچار آسیب شوند. هنگامی که این تغییرات دیسک رخ می‌دهد، مشکلات ثانویه ممکن است ایجاد شود از جمله بیرون زدگی دیسک و دیسک‌های فتق شده. بیرون زدگی دیسک به حالتی گفته می شود که دیسک نخاع از بین مهره‌های اطرافش بیرون می‌زند. بخشی از دیسک که برآمده است به طور معمول لایه بیرونی و سخت غضروف است. دیسک بیرون زده می‌تواند باعث فشار بر اعصاب اطراف ستون فقرات و در نتیجه باعث بروز علائم دردناکی از جمله درد، بی حسی یا ضعف عضلانی می‌شود. برخی از دلایل اصلی بیرون زدگی دیسک گردن می‌تواند عوامل زیر باشد:

 • وضعیت قرارگرفتن سر به جلو و کاهش دامنه حرکتی
 • شانه‌های گرد شده
 • تصادف یا ضربه اتومبیل
 • عوامل ژنتیکی
 • پیر شدن
 • فشارهای شغلی
 • بلند کردن وسایل سنگین
 • وضعیت نادرست گردن و یا بد خوابیدن در مدت طولانی
 • رانندگی زیاد

علائم بیرون زدگی دیسک گردن چیست؟ 


علائم بیرون زدگی دیسک گردن

 

حتی یک فتق کوچک نیز می‌تواند درد قابل توجهی ایجاد کند زیرا فضای زیادی برای اعصاب مجاور در دسترس نیست. درد بازو می‌تواند هنگامی رخ دهد که ماده دیسک به عصب گردن فشار وارد کند و باعث انتشار درد به سمت پایین عصب بازو شود. درد در ناحیه بازو در مراحل اولیه، شدیدترین علائم دیسک گردن است. علاوه بر درد بازو، گزگز و بی حسی ممکن است در بازو وجود داشته و تا نوک انگشتان گسترش یابد. ضعف عضلانی نیز ممکن است تجربه شود. بسته به محل بیرون زدگی دیسک، ممکن است علائم کمی متفاوت داشته باشید:

 • مهره های ۴-۵: فتق در این ناحیه ممکن است منجر به درد شانه و ضعف در عضله فوقانی بازو شود (دلتوئید)، اما به طور معمول علائم عصبی بی حسی و گزگز را ایجاد نمی‌کند.
 • مهره های۵-۶: بیرون زدگی دیسک در این سطح ممکن است بر قدرت عضلات دوسر بازو و عضلات بازکننده مچ دست تأثیر بگذارد. بی حسی و گزگز ممکن است به انگشت شست دست کشیده شود. این مکان مشترک برای ایجاد فتق است.
 • مهره های ۶-۷: فتق در این سطح از ستون فقرات ممکن است به صورت درد در پشت شانه باشد که از قسمت پشت بازو (سه سر بازو) تا بالای بازو و دست ادامه دارد. بی حسی و گزگز ممکن است به انگشت بلند نیز کشیده شود.

دیسک گردن چگونه تشخیص داده میشود؟ 


پزشک شما، ارزیابی کاملی را انجام می‌دهد که شامل بررسی تاریخچه پزشکی شما است و از تست‌های تشخیصی تصویربرداری برای تعیین احتمال بیرون زدگی دیسک استفاده می‌کند. به عنوان مثال، درمانگر:

 • سوالات بسیار مشخصی در مورد محل درد، ضعف و سایر علائم از بیمار میپرسد
 • آزمایش‌های قدرت و احساس عضله را برای تعیین شدت فشار بر اعصاب گردن انجام می‌دهد
 • دامنه حرکت گردن و بازوها را می‌سنجد
 • برای ارزیابی تحرک مفاصل و عضلات در ستون فقرات گردن از درمان دستی استفاده می‌کند
 • قدرت سایر عضلات مجاور گردن را آزمایش می‌کند

اگر ضعف عضلانی و از دست دادن احساس یا درد بسیار شدید دارید، ممکن است به آزمایش‌های تشخیصی ویژه مانند تصویربرداری MRI، الکترومیوگرافی یا نوار عصب – عضله نیاز باشد. فیزیوتراپیست با پزشکان و سایر متخصصین همکاری نزدیک می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که شما یک تشخیص دقیق و درمان مناسب دریافت کرده‌اید.

تحقیقات نشان می‌دهد که در اکثر موارد شدید (معمولاً شامل ضعف عضلانی یا درد زیاد)، مراقبت‌های محافظه کارانه مانند فیزیوتراپی نتایج بهتری نسبت به جراحی دارد.

اگر ارزیابی فیزیوتراپیست شما نشان می‌دهد که هیچ نشانه‌ای از فشرده سازی عصب وجود ندارد و هیچ نشانه‌ای از ضعف یا بی حسی عضله ندارید، درمان می تواند بلافاصله شروع شود. اگر ارزیابی نشان داد که دیسک فتق ممکن است باعث فشرده شدن اعصاب شود، درمانگر شما با یک پزشک متخصص مشورت می‌کند.

درمان بیرون زدگی دیسک گردن


درد بیرون زدگی دیسک گردن اغلب به خودی خود فروکش می‌کند، اما افرادی که علائم را پس از شش هفته ادامه هنوز در خود احساس می‌کنند باید به مراقبت‌های پزشکی بپردازند. بیشتر گزینه‌های درمانی در دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:

فیزیوتراپی 

درمان بیرون زدگی دیسک گردن با فیزیوتراپی

 

فیزیوتراپی جز اساسی بهبودی از هر نوع بیرون زدگی دیسک است. فیزیوتراپیست درمان شما را با توجه به نیازهای فردی شما، شخصی می‌کند. با این حال، شما احتمالاً می‌توانید انتظار داشته باشید که درمان شما شامل برخی از این روش‌ها باشد:

 • تمرینات درمانی – ورزش و تقویت عضلات باعث بهبود قدرت عضلانی می‌شود و به شما کمک می‌کند تا ستون فقرات پشتیبانی بهتری برای کاهش فشار از آن داشته باشد. تمریناتی وجود دارد که به طور خاص عضلات گردن شما را هدف قرار می‌دهد. یک فیزیوتراپیست می‌تواند مشخص کند کدام تمرینات برای شما کارآمدترین و بی‌خطرترین هستند.
 • کشش – کشش می‌تواند انعطاف پذیری عضلات شما را بهبود بخشد. این به کاهش سفتی و خشکی گردن کمک و دردی ناشی از دیسک، کمک می‌کند.
 • درمان دستی – تکنیک‌های درمان دستی شامل استفاده از دستان درمانگر برای تحرک مفاصل و بافت نرم بدن شما است. این تکنیک‌ها ممکن است در صورت داشتن دیسک فتق برای کمک به بهبود دامنه حرکتی شما مفید باشند.
 • آموزش وضعیت صحیح بدن – وضعیت بد می‌تواند فشار را بر روی ستون فقرات شما افزایش دهد، و درد بیرون زدگی دیسک شما را شدیدتر کند. یک فیزیوتراپیست می‌تواند وضعیت شما را بررسی کند و به شما کمک کند تا اصلاحاتی را برای کاهش فشار روی ستون فقرات انجام دهید.
 • تراکشن، اولتراسوند و تحریک الکتریکی عضله نیز از روش‌هایی می‌باشند که در صورت داشتن دیسک گردن توسط فیزیوتراپیست‌ها استفاده می‌شود. برخی از بیماران به یک و یا ترکیبی از این درمان‌ها واکنش کثبتی نشان می‌دهند.
 • در مواردی که بیمار درد شدیدی را تجربه می‌کند، تزریق استروئید اپیدورال ممکن است برای کاهش التهاب و بهبودی انجام شود. پی آرپی prp و اوزون درمانی نیز در ۹۰ درصد بیماران نتایج موثری دارند.

رفع فشار قدامی گردن و همجوشی ستون فقرات

 این متداول‌ترین روش جراحی است که برای درمان دیسک بیرون زده‌ی گردن استفاده می‌شود. هدف این روش، ازبین بردن فشار وارد شده به نخاع و ریشه‌های عصب با برداشتن دیسک آسیب دیده و بازسازی نخاع است. ابتدا دیسککتومی (یا برداشتن دیسک از طریق جراحی) از طریق یک برش باز انجام می‌شود. به منظور جلوگیری از آسیب ستون فقرات و یا سایر مشکلات عملکردی، استخوان‌ها با پیوند استخوان، صفحه و پیچ‌ها ترکیب می‌شوند. پیوند استخوان فضای بین مهره ها (جایی که دیسک بود) را برای همجوشی ستون فقرات پر می‌کند.

سایر جراحیهای فتق دیسک 

نوع جراحی توصیه شده به شدت و خصوصیات شرایط دیسک بستگی دارد. تکنیک‌های حداقل تهاجمی شامل فورامینوتومی است. این جراحی روشی است که برای ایجاد فضا برای عصب نخاعی استفاده می‌شود. جراح ستون فقرات، هر آنچه را که به عصب فشار ‌‌می‌دهد، جایی که اعصاب از طریق نخاع به سایر قسمت‌های بدن منتقل می‌شود، از بین می‌برد. جایگزینی دیسک گزینه دیگری برای برخی از بیماران است و این روش جدید ممکن است به حفظ سلامت سایر دیسک‌های گردنی واقع در بالاتر یا پایین تر از سطح جراحی کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس