اصفهان، خیابان حکیم نظامی، ابتدای خیابان محتشم کاشانی (دقیقی)، جنب MRI سپاهان، ساختمان معین، طبقه چهارم

ارتوكين تراپی برای آرتروز مفصل، کاهش درد و بهبود وضعیت حرکتی

ارتوكین یك تزریق جدید است كه توسط بسیاری از پزشکان در زمینه‌های درمان بیماری‌های مفصلی از جمله آرتروز مورد استفاده قرار می‌گیرد. آرتروز در واقع نوعی آسیب مفصلی است که منجر به از بین رفتن غضروف، رشد غیرطبیعی استخوان، ترازبندی نادرست و در نهایت منجر به التهاب، درد و تحریک پذیری مفصل می‌شود. آرتروز معمولاً به تعدادی از عوامل از جمله آسیب قبلی، استفاده بیش از حد مفصل، چاقی، جراحی قبلی مفصل، عوامل ارثی، نقرس، دیابت، استفاده از کورتیکواستروئیدها، اعتیاد به الکل و اختلالات هورمونی برمی‌گردد و لزوما فرآیند پیری نیست.

اهداف درمانی برای آرتروز در درجه اول شامل کنترل درد و سپس بهبود عملکرد، حفظ حرکت و ثبات است. کنترل درد اولویت اصلی است. درد آرتروز بیشتر بیماران را، می‌توان بدون جراحی کنترل کرد. موثر بودن روش ارتوکین تراپی در درمان آرتروز، مزایا و معایب و مراقبت‌های بعد از این روش به‌طور کاملا مختصر و مفید در این مقاله توضیح داده شده است. با هم بررسی کنیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی درمان ارتوکین تراپی و یا رزرو نوبت در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر فلاح با شماره تلفن‌های ۰۳۱۳۶۲۵۲۸۵۷۰۹۳۰۳۹۷۰۰۲۰  تماس حاصل فرمایید.

ارتوکین تراپی چگونه در درمان آتروز موثر است؟


ارتوکین تراپی چگونه در درمان آتروز موثر است؟

آنتاگونیست گیرنده اینترلوکین ۱ (IL-1Ra) یک پروتئین “محافظ” قدرتمند است که پروتئین‌های مخرب مفاصل را مسدود، به تسکین درد و التهاب و حفظ سلامت مفصل کمک می‌کند. آرتروز هنگامی اتفاق می‌افتد که عناصر تخریب کننده و محافظ ما، متعادل نباشند و باعث آسیب غضروف شوند. یعنی، بدن پروتئین‌های مخرب زیادی مانند اینترلوکین ۱ تولید می‌کند. در روش ارتوکین تراپی، از بیمار خون بیمار گرفته و سپس پردازش می‌شود تا غلظت بالایی از این پروتئین “محافظ” (IL-1Ra) تحریک و سپس در فواصل هفتگی به منطقه آسیب دیده تزریق می‌شود. این را می‌توان علاوه بر درمان درد مفاصل ناشی از آرتروز، برای تاندون یا آسیب‌های عضلانی استفاده کرد.

بسیاری از افراد تحت تأثیر آرتروز قرار دارند. این یک بیماری مفصل است. استخوان‌های یک مفصل به طور معمول توسط مواد صاف و بالشتکی به نام غضروف محافظت می‌شوند. در آرتروز، غضروف از بین رفته و باعث درد و سفتی مفصل می‌شود. شایعترین علائم آرتروز عبارتند از:

 • مفاصل دردناک، که معمولاً با ورزش یا استفاده مکرر بدتر می‌شوند
 • تورم مفصل آسیب دیده
 • صدادادن مفصل، درد و سفتی که حرکت را محدود می‌کند
 • ضعف عضلات اطراف مفصل آسیب دیده و
 • تغییر شکل مفصل

آرتروز بیشتر در مفاصل شانه‌ها، ستون فقرات، دست‌ها، باسن و زانوها دیده می‌شود.

مزایای ارتوکین درمانی چیست؟ 


نتایج آزمایش بالینی نشان داده است که ارتوکین تراپی درد را تسکین می‌دهد و ممکن است نیاز به جراحی را در برخی بیماران به تأخیر بیندازد. از آنجا که درمان ارتوکین فقط بر اساس استفاده از موادی است که از بدن بیمار نشأت می‌گیرند، درمان‌ها کاملا طبیعی بوده و هیچ درد ناراحت کننده‌ای بیمار در طول درمان احساس نمی‌کند.

بیماران اغلب بهبود علائم خود را تجربه می‌کنند. این ممکن است شامل کاهش درد و بهبود تحرک باشد.

ارتوکین تراپی به چه صورت است؟  


ارتوکین تراپی به چه صورت است؟

روش ارتوکین تراپی با استفاده از خون (اتولوگ) خود بیمار است. ابتدا با استفاده از از سرنگ‌های درمانی و یا سرنگ ارتوکین از بیمار خون گرفته می‌شود. این همان روشی است که در آزمایش خون یا اهدای خون استفاده می‌شود. محل خون‌گیری یا ونسیژن معمولاً یک رگ بزرگ در بازوی شما است. به طور معمول ۵۰ تا ۶۰ میلی لیتر خون گرفته می‌شود. بنابراین برای شما مهم است که به خوبی هیدراته شوید. این خون سپس پردازش می‌شود. در مرحله اول، به مدت ۲۴ ساعت در ۳۷ درجه سانتیگراد برچسب گذاری شده و انکوبه می‌شود. در این مرحله پروتئین‌های “محافظ” در حال ترکیب شدن هستند. سپس خون به مدت ۱۰ دقیقه در سانتریفیوژ ریخته می‌شود. به دنبال این فرایند، سلولهای IL-1Ra غلیظ از سرنگ ارتوكین تراپی با استفاده از سوزن كشیده می‌شوند. سلول‌ها بیشتر فیلتر می‌شوند تا اجزای خون ناخواسته و باکتری‌های خارج شده از سلول های IL-1Ra کنسانتره خالص را حذف کنند. این سرنگ‌های کوچکتر برچسب گذاری شده و آماده تزریق مجدد هستند.

شما هر هفته یکبار یا همانطور که پزشک توصیه می‌کند، تزریق به مفصل آسیب دیده را تکرار می کنید. خون شما تا ۳ ماه ذخیره می‌شود. چندین درمان ارتوکین یا سیتوکین موجود، در بازار وجود دارد. لطفاً با پزشک خود در میان بگذارید که کدام یک برای شما مناسب است.

آیا علاوه بر ارتوکین تراپی، تزریق پی ار پی نیز برای درمان آرتروز مناسب است؟ 


آیا علاوه بر ارتوکین تراپی، تزریق پی ار پی نیز برای درمان آرتروز مناسب است؟

بر اساس تجربیات پزشکان در زمینه‌ی درمان آسیب‌های مفصلی، علاوه بر ارتوکین تراپی، روش پی ار پی نیز برای کاهش درد و التهاب آرتروز موثر شناخته شده است. این دو روش در برخی موارد با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. روند درمان تا حدودی مشابه است. PRP نیز آماده سازی خون خود بیمار است که شامل مخلوط غلیظ پلاکت و سرم پس از خارج شدن سلول‌های دیگر و تزریق مخلوط به مفصل آسیب دیده یا تاندون یا رباط‌های آسیب دیده است.

 این روش شامل گرفتن نمونه خون از بیماران، دقیقاً مانند آزمایش خون، قرار دادن خون در لوله‌های مخصوص در سانتریفیوژ و چرخاندن خون به پایین برای استخراج پلاکت و سرم است. به طور معمول حدود ۴۰ میلی لیتر خون برای تزریق۴ میلی لیتر PRP لازم است. این فرآیند حدود ۴۵ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. پلاکت‌ها و سرم، دارای فاکتورهای ضد التهابی و مجموعه ای از عوامل رشد هستند که به نظر می‌رسد برای مفصل آرتروز مفید است. به طور معمول ۲ یا ۳ تزریق برای رضایت بخش بودن اثر درمانی این روش، ضروری است.

آیا خطرات یا عوارض جانبی وجود دارد؟ 


خطرات یا عوارض جانبی مرتبط با هر نوع درمانی وجود دارد، اما عوارض قابل توجهی که با تزریق ارتوکین وجود دارد نادر است:

 • درد و سفتی خفیف یا متوسط مفصل
 • تورم و یا کبودی
 • قرمزی، گرما یا خونریزی در محل تزریق
 • بی حسی تا ۲ ساعت در محل تزریق (بسته به ناحیه).
 • موثر نبودن درماندر موارد شدید که این مورد بسیار نادر است

پس از ارتوکین تراپی 


هنگامی که بی حس کننده از بین می رود ممکن است در محل تزریق احساس درد داشته باشید:

 • ممکن است به مدت ۴۸ ساعت درد داشته باشید.
 • شما نباید تا۴۸ ساعت در یک فعالیت شدید ورزشی شرکت کنید.
 • اگر نگران این هستید که پس از تزریق خود دچار مشکل شده اید، لطفاً با پزشک خود تماس بگیرید یا به آن مراجعه کنید

مقالات اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس