درمان قطعی خارپاشنه شدید برای رفع درد هنگام راه رفتن و ایستادن

خارهای پاشنه‌ رسوبات کلسیم بیرون زده کوچک هستند که می‌توانند در نزدیکی پایه استخوان پاشنه شما ایجاد شوند. آنها می‌توانند ناشی از فعالیت‌های تکراری مانند دویدن باشند یا می‌توانند در ارتباط با فاسئیت پلانتار ایجاد شوند که التهاب رباط (پلانتار فاسیا) در زیر کف پای شما است. وقتی پلانتار فاسیا تنگ است و استخوان پاشنه شما را می‌کشد، استخوان کلسیم را آزاد می‌کند تا خودش را خوب کند. رسوبات اضافی کلسیم گاهی اوقات می‌تواند خار پاشنه ایجاد کند.

اگر در کف پای خود نزدیک پاشنه احساس درد دارید، یا پس از ورزش یا فعالیت و یا هنگام صبح یا پس از مدت زمان طولانی نشستن درد دارید، ممکن است دچار خار پاشنه باشید. خارهای پاشنه علاج جادویی ندارند، اما شما می‌توانید اقداماتی را برای کاهش درد و در نهایت خلاص شدن از آنها انجام دهید. خارهای پاشنه سیمتوماتیک با اقداماتی که باعث کاهش التهاب مربوط و یا غیررگی می‌شوند، درمان می‌شوند و از آسیب دوباره جلوگیری می‌کنند. به طور معمول، درمان به سمت عارضه مرتبط مانند فاسئیت پلانار، التهاب تاندون آشیل یا آرتروز که باعث ایجاد خار پاشنه می‌شود سوق داده می‌شود. در کلینیک تخصصی طب فیزیکی دکتر فلاح انواع روش‌های درمان خار پاشنه از جمله شاک ویو تراپی، ورزش درمانی، تزریق استروئید و بسیاری روش‌های دیگر به شما عزیزان ارائه می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ی 03136252857 تماس حاصل فرمایید.

دلیل ابتلا به خارپاشنه چیست؟


برخی از علل خارهای پاشنه عبارتند از:

 • راه رفتن غیر طبیعی یا غیر متعادل، که باعث ایجاد فشار بیش از حد در استخوان پاشنه، رباط و اعصاب می‌شود.
 • دویدن، آهسته دویدن و پریدن، به خصوص در سطوح سخت
 • پوشیدن کفش‌های نامناسب، مخصوصا کسانی که دارای پشتیبانی قوس مناسب نیستند.
 • وزن بیش از حد و چاقی

نشانه‌های این عارضه چیست؟


خارهای پاشنه ناشی از سیخ زنی یا احساس تیر کشیدن رو یا زیر استخوان پاشنه پا هستند. زمانی که بیمار اول صبح از خواب بیدار می‌شود و روی پاهایش می‌ایستد اغلب درد بدتر است. بیمار همچنین ممکن است هنگام ایستادن پس از مدت زمان‌های طولانی نشستن مانند جلسات کاری پشت میز یا ماشین سواری، درد را تجربه کند. ناراحتی بعد از گذراندن چند دقیقه پیاده روی ممکن است کاهش یابد، تنها برای مدتی و پس از آن باز می‌گردد. خارهای پاشنه می‌توانند منجر به درد متناوب یا مزمن شوند.

عوامل خطر چه چیزهایی هستند؟


عوامل خطر برای خارهای پاشنه عبارتند از التهاب و پارگی تاندون آشیل، اسپوندیلیت انکلیوزان، آرتریت واکنشی (بیماری ریتر سابق)، نقرس، هیپر استوز اسکلتی آیدیوپاتیک منتشر، و آرتریت پسوریاتیک.

پزشکان چگونه این عارضه را تشخیص می‌دهند؟


خارهای پاشنه از طریق سونوگرافی یا تصویر برداری اشعه ایکس پا برای تشخیص برجستگی استخوانی (خار) استخوان پاشنه (calcaneus) تشخیص داده می‌شوند. اگر خار سیمپتوماتیک است، شناسایی تشخیص زمینه‌ای مانند فاشئیت پلانتار، التهاب و پارگی آشیل یا آرتریت سیستمیک برای درمان مناسب لازم است.

چگونه خار پاشنه را درمان کنیم؟


در اینجا برخی از درمان‌ها و چاره‌هایی وجود دارند که می‌توانند به تسکین خار پاشنه کمک کنند:

کمی استراحت کنید

بیمار باید تا آنجا که ممکن است به مدت 1 هفته از درد پا دور بماند. در حالی که فرد در حال استراحت است، باید در مورد علل احتمالی این مشکل فکر کند و ببینید چگونه می‌تواند تغییراتی ایجاد کند. برخی از اقداماتی که می‌توانند در ایجاد خار پاشنه نقش داشته باشند عبارتند از:

 • زیاد دویدن و یا دویدن در سطوح سخت مانند بتون
 • عضلات ساق پای سفت و تنگ
 • کفش با جذب ضربه ضعیف

در بسیاری از موارد، بیمار با ورزش روزمره شدید با درد زیادی روبرو خواهد شد که باعث فشار و یا ضربه بر پاشنه او می‌شود. به بدن گوش کنید و به فعالیت‌های متفاوت مانند شنا، یا دوچرخه سواری روی آورید تا زمانی که خار پاشنه بهبود یابد.

از پک یخ استفاده کنید

به مدت 10 تا 15 دقیقه حداقل 2 بار در روز یک پک یخ را روی پاشنه خود قرار دهید. در صورتی که خار پاشنه با فاسئیت پلانتار همراه باشد بیمار همچنین می‌تواند پاهای خود را بر روی یک قوطی یا بطری یخ زده بغلتانید.

از کفی طبی استفاده کنید

بیمار می‌تواند کفی طبی را بدون نسخه خریداری کند، و یا می‌تواند کفی طبی که مخصوص او است را از پزشک دریافت کند. یکی از این گزینه‌ها را امتحان کنید:

 • کاپ پاشنه
 • کفی کفش
 • کفی طبی سفارسی
 • کفی کفش حرکتی

اسپلیت‌های شبانه بپوشید

اسپلینت‌ها در حالی که بیمار خواب است پلانتار فاسیا را می‌کشند. به عنوان مثال، او می‌تواند یک وسیله‌ای را که از یک اسپلینت فایبرگلاس L شکل تشکیل شده است بپوشد و باند را در اطراف آن بپیچد تا در حالی که در خواب است، آن را در محل حفظ کند.

داروها

داروهای ضد التهابی، مانند ایبوپروفن (Advil) یا کورتیزون، اغلب به تسکین درد کمک می‌کنند.

تزریق استروئید

پزشک ممکن است کورتیکواستروئید همراه با یک بی‌حس کننده موضعی مانند Xylocaine را تزریق کند. اگرچه تزریقات کورتیکواستروئید می‌توانند به بسیاری از افراد مبتلا به خار پاشنه کمک کنند، اما محدودیتی برای تعداد و مقداری که فرد می‌تواند دریافت کننده وجود دارد. این به این دلیل است که تزریق استروئید می‌تواند احتمال پارگی تاندون را افزایش دهد.

شاک ویو تراپی چگونه کار می‌کند؟

شاک ویو تراپی با امواج صوتی با انرژی بالا انجام می‌شود. این‌ها به طور مستقیم به محل خار پاشنه و پلانتار فاسیا، با نوعی مارکر یا توپ هدایت می‌شوند. شاک ویو تراپی می‌تواند به دو روش انجام شود: شعاعی یا متمرکز. شاک ویو شعاعی کمتر به طور مستقیم در یک نقطه متمرکز است، اما کمی بیشتر پراکنده است. همچنین بافت اطراف، به خصوص صفحه تاندون زیر کف پا، اغلب همینطور درمان می‌شود. امواج صوتی بسیار پر انرژی هستند و بافت تاندون آسیب دیده را تحریک می‌کنند. ایده این است که از طریق این تحریک بافت، واکنش بهبودی آغاز شود، به جای آنکه به طور نامحدود به مشتعل شدن ادامه دهد. گردش خون و متابولیسم در محل درمان به طور قابل ملاحظه‌ای تحریک می‌شوند. اگر درمان شروع شود، اغلب بیش از 4 تا 6 درمان لازم نیست، اگرچه در موارد شدید ممکن است تا 10 درمان لازم باشد. درمان به طور متوسط حدود 10 دقیقه طول می‌کشد.

کریواولتراسوند

یکی دیگر از روش‌های جالب برای درمان کریواولتراسوند است، یک دستگاه الکترومغناطیسی نوآورانه است که از ترکیبی از دو تکنیک درمانی استفاده می‌کند: کریوتراپی و اولتراسوند. درمان‌ها با کریواولتراسوند فرایند بهبود را با قطع کردن چرخه و درد و گرفتگی‌ها تسریع می‌کند. این شکل از درمان، گردش خون و متابولیسم سلولی را افزایش می‌دهد؛ این تخریب توکسین را تحریک می‌کند و قرار است بهبود را افزایش دهد.

کمی ورزش کنید

تمریناتی که فاشیای پلانتار را تقویت و طولانی می‌کنند همچنین می‌توانند برای خارهای پاشنه مفید باشند. برخی از فعالیت‌های زیر را امتحان کنید:

کشش ماهیچه‌ی ساق پا

برای انجام این تمرین دست‌ها را روی دیوار قرار دهید. 1 پا را با زانوی صاف به سمت عقب بکشید (0.3 متر)، و پای دیگر را با زانوی خم جلو قرار دهید. مفاصل ران را به سمت دیوار بکشید و کشش را برای مدت 10 ثانیه نگه دارید. بیمار باید در ماهیچه‌های ساق پا احساس کشش کند. کشش برای هر پا 20 بار تکرار شود.

کشش فاشیای پلانتار

این تمرین را در صبح انجام دهید قبل از اینکه بایستید یا راه بروید. پای آسیب دیده را روی زانوی پای دیگر قرار دهید. انگشتان پا را بگیرید و به آرامی به سمت خودتان بکشید. در صورتی که بیمار نمی‌تواند به انگشتانش برسد، یک حوله دور انگشتان پا بپیچند و حوله را بکشند. کشش را برای 10 ثانیه نگه دارید و 20 بار برای هر پا تکرار کنید.

در صورتی که درمان‌های دیگر موثر نیستند، جراحی کنید

قبل از انجام عمل جراحی، پزشکان معمولا درمان خانگی و بهبود کفش را برای حدود یک سال توصیه می‌کنند. هنگامی که هیچ چیز دیگری درد را تسکین نمی‌دهد، در اینجا چیزهایی که بیمار باید در مورد گزینه‌های جراحی بداند وجود دارند:

 • Instep plantar fasciotomy. پزشکان بخشی از فاشیای پلانتار را از بین می‌برند تا فشار روی اعصاب در پا کاهش یابد.
 • ادوسکوپی. این عمل جراحی همانند Instep plantar fasciotomy عمل می‌کند اما از برش‌های کوچکتر استفاده می‌کند تا بیمار سریعتر بهبود یابد. با این حال، آندوسکوپی دارای میزان بالاتری از آسیب عصبی است، بنابراین قبل از اینکه بیمار این گزینه را انتخاب کند، باید این موضوع را در نظر بگیرید.
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است