اصفهان، خیابان حکیم نظامی، ابتدای خیابان محتشم کاشانی (دقیقی)، جنب MRI سپاهان، ساختمان معین، طبقه چهارم

تکار درمانی در اصفهان: سوالات رایج تکارتراپی (مزایا، کاربرد و…)

تکاردرمانی یک روش درمانی است که با ادغام درمان دستی و فعالیت الکتریکی ابزار تکار، سبب تحریک عمیق بافت‌های بدن می‌شود.

تکاردرمانی باعث تحریک انرژی از داخل بافت‌های بدن و فعال کردن روند طبیعی‌ترمیم و بهبود التهاب می‌شود. این روش درمانی باعث ایجاد درد نمی‌شود و برای همه افراد قابل استفاده است (به غیر از زنان باردار و افرادی که از ضربان‌ساز قلب استفاده می‌کنند) و سبب تسکین سریع درد و بهبودی پس از چند جلسه درمانی می‌شود. هدف تکاردرمانی کوتاه کردن دوره بهبودی در طی زمان توان‌بخشی بیمار می‌باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تکارتراپی در اصفهان و یا رزرو نوبت در مطب دکتر سلمان فلاح با شماره تلفن‌های ۰۳۱۳۶۲۵۲۸۵۷  تماس حاصل فرمایید.

 

از تکاردرمانی در چه مواردی استفاده می‌شود؟


تکار درمانی در اصفهان به عنوان درمانی مؤثر برای بسیاری از آسیب‌های مفصلی در کلینیک و یا مطب متخصصین طب فیزیکی و توان‌بخشی و یا فیزیوتراپیست‌ها انجام می‌شود.

از این روش درمانی برای درمان شکستگی، آرتروز ، مشکلات مرتبط با مفاصل، بیماری‌های تخریبی، اپی کندیلیت، سندرم تونل کارپال، گردن‌درد، درد عصب سیاتیک کمر، التهاب مفاصل و التهاب تاندون استفاده می‌شود.

عملکرد تکاردرمانی چگونه است؟


تکار درمانی نوعی درمان دستی است که با استفاده از ابزار الکترونیکی و با تماس دو اپلیکاتور به بدن سبب فعال‌سازی مجدد دستگاه گردش خون می‌شود. بسته به هدف درمان، این روش می‌تواند سبب تحریک گردش خون و یا اتساع عروق شود و در نتیجه باعث اکسیژن‌رسانی و تقویت بافت و تخلیه سموم می‌شود.

تفاوت بین تکاردرمانی و اولتراسوند چیست؟


اولتراسوند یک روش درمانی مورد استفاده در فیزیوتراپی است که با ایجاد گرمای عمقی در بافت بدن تأثیر می‌گذارد. این روش از طرف خارج به داخل بافت اثر می‌گذارد. ولی تکارتراپی سبب تحریک فعال‌سازی مجدد دستگاه گردش خون و دستگاه لنفاوی از داخل بدن شده و در نتیجه باعث تسریع روند طبیعی‌ترمیم بدن می‌شود.

تفاوت بین تکاردرمانی و روش درمانی دیاترمی چیست؟


تکاردرمانی با روش‌های درمانی دیاترمی که از پرتو انرژی موج کوتاه استفاده می‌کنند و برای ایجاد حرارت به کار می‌روند، متفاوت می‌باشد.

تکارتراپی سبب تحریک دستگاه گردش خون و دستگاه لنفاوی شده و باعث افزایش خون‌رسانی به بافت‌های بدن می‌شود. در نتیجه حرارت درون بافت‌های بدن افزایش پیدا می‌کند. در این روش هیچ حرارتی خارج از بدن به کار برده نمی‌شود.

تفاوت بین تکاردرمانی و لیزردرمانی چیست؟


در لیزردرمانی از سیگنال لیزر جهت تسکین درد استفاده می‌شود. تکاردرمانی سبب تحریک دستگاه لنفاوی و اتساع عروقی شده و باعث تقویت خون، رفع ورم و از بین بردن مواد حاصل از سوخت و ساز بدن می‌شود. در نهایت تکارتراپی سبب تسکین سریع درد می‌شود.

آیا در صورت وجود آلرژی امکان استفاده از تکاردرمانی وجود دارد؟


تکاردرمانی باعث بروز واکنش آلرژی در افراد نمی‌شود. البته امکان دارد برخی از بیماران به کرم مورد استفاده در این روش درمانی و یا محصولات مکمل دیگر در تکاردرمانی حساسیت داشته باشند. در این صورت پزشک استفاده از روش‌های درمانی جایگزین را به بیمار توصیه می‌کند.

چه افرادی نمی‌توانند از تکاردرمانی استفاده کنند؟


با توجه به این که انرژی مورد استفاده در تکاردرمانی با بافت‌های بدن سازگار می‌باشد، در صورت استفاده صحیح از ابزار تکاردرمانی هیچ عوارض جانبی ایجاد نخواهد شد.

البته تکاردرمانی برای زنان باردار، افرادی که از ضربان‌ساز قلب و یا از سیستم انتقال الکترونیکی دارو استفاده می‌کنند مناسب نمی‌باشد.

آیا تکاردرمانی باعث ایجاد درد می‌شود؟


آیا تکاردرمانی باعث ایجاد درد می‌شود؟

خیر. این روش باعث ایجاد درد نمی‌شود. با افزایش منطقه‌ای گردش خون، تکاردرمانی سبب درمان آسیب‌دیدگی‌ها در مرحله حاد شده و در نتیجه باعث تسکین درد و ورم می‌شود.

آیا با وجود استفاده از ایمپلنت فلزی پس از جراحی، امکان استفاده از تکاردرمانی وجود دارد؟


تکاردرمانی برای افراد دارای ایمپلنت فلزی قابل استفاده است. طبق تحقیقات انجام شده، استفاده از تکاردرمانی برای افراد دارای ایمپلنت فلزی باعث بروز مشکل نمی‌شود.

آیا تکاردرمانی تنها برای افراد ورزشکار مناسب می‌باشد؟


خیر. تکاردرمانی جهت رفع مشکلات جسمانی ورزشکاران در کمترین زمان ممکن به کار برده می‌شده است. امروزه این روش درمانی به غیر از مقاصد ورزشی و جهت جلوگیری و درمان عارضه‌های مختلف نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا تکاردرمانی برای کودکان نیز قابل استفاده است؟


استفاده از این روش برای کودکان باعث بروز مشکل نمی‌شود. با این حال تعیین زمان و چگونگی استفاده از تکارتراپی بر عهده پزشک می‌باشد.

تکاردرمانی به چند روش انجام می‌شود؟


تکاردرمانی به سه روش صورت می‌پذیرد: درمان ضد التهابی موضعی جهت رفع التهاب حاد و دردناک؛ درمان به منظور رفع کلی عارضه و جلوگیری از بروز عارضه در بلندمدت؛  مناسب‌ترین گزینه درمانی توسط پزشک و متخصص فیزیوتراپی تجویز خواهد شد.

آیا درمان با استفاده از تکاردرمانی به استفاده از محصولات خاصی نیاز دارد؟


بله. در این روش از کرم مخصوص با قابلیت رسانایی بالا استفاده می‌شود که در افزایش تأثیر ابزار تکاردرمانی مؤثر می‌باشد. همچنین از  محصولات و ابزار مکمل دیگری نیز جهت کمک به روند بهبود و افزایش تاثیرات درمان در طی جلسات درمانی استفاده می‌شود.

آیا افراد به صورت مستقل می‌توانند از تکاردرمانی استفاده کنند؟


آیا افراد به صورت مستقل می‌توانند از تکاردرمانی استفاده کنند

ابزار مخصوص تکاردرمانی بایستی توسط متخصص با تجربه مورد استفاده قرار گیرد. فرد متخصص از نیازهای بیمار آگاه است و قادر است از ابراز تکاردرمانی به طور مؤثر جهت بهبود عارضه بیمار استفاده کند.

آیا برای استفاده از تکاردرمانی به تجویز از جانب پزشک نیاز می‌باشد؟


برای استفاده از هر گونه روش درمانی ابتدا به تشخیص از جانب پزشک جهت انتخاب بهترین گزینه درمانی نیاز می‌باشد.

واکنش‌های ایجاد شده توسط تکاردرمانی با دیگر روش‌های درمانی تجویز شده توسط پزشک و متخصص فیزیوتراپی از جمله درمان‌های دارویی سازگار می‌باشند. امکان استفاده از تکاردرمانی همراه با روش‌های دیگر که به درمان دستی مرتبط نمی‌باشند وجود ندارد.

جهت دستیابی به نتیجه رضایت‌بخش به چند جلسه تکاردرمانی نیاز می‌باشد؟


تعداد جلسات درمانی به تشخیص پزشک بستگی دارد. تکاردرمانی سبب فعال‌سازی مجدد سیستم گردش خون و دستگاه لنفاوی و تقویت تاثیرات درمان دستی می‌شود. در صورت تشخیص صحیح و استفاده از روش درمانی مناسب، امکان دستیابی به نتیجه رضایت‌بخش در طی یک جلسه درمانی وجود دارد.

امکان استفاده از چند جلسه تکاردرمانی در هفته وجود دارد؟


در صورت لزوم، می‌توان حتی چند مرتبه در روز نیز از این روش درمانی استفاده کرد. پس از تشخیص عارضه، پزشک و متخصص فیزیوتراپی بهترین برنامه درمانی را با در نظر گرفتن نیازهای بیمار طرح‌ریزی می‌کنند.

هزینه هر جلسه تکاردرمانی چقدر می‌باشد؟


هزینه تکاردرمانی در اصفهان به زمان مورد نیاز جهت درمان و روش مورد استفاده جهت بهبود عارضه بستگی دارد. به علت سرعت دستیابی به نتیجه مورد نظر، هزینه برنامه درمان با استفاده از تکاردرمانی معمولاً کمتر از هزینه مورد نیاز با استفاده از برنامه‌های درمانی رایج می‌باشد.

هر جلسه تکاردرمانی به چه مقدار زمان نیاز دارد؟


جهت درمان ضد التهابی موضعی به ۱۰ تا ۲۰ دقیقه، برای رفع کلی عارضه به ۴۰ دقیقه و برای جلوگیری از بروز عارضه به ۶۰ دقیقه زمان نیاز می‌باشد.

چه مدت پس از بروز آسیب‌دیدگی امکان استفاده از تکاردرمانی وجود دارد؟


استفاده از تکاردرمانی در روز بروز آسیب‌دیدگی امکان‌پذیر می‌باشد. تکاردرمانی با تحریک دستگاه گردش خون و دستگاه لنفاوی، سبب بهبود سریع ورم بدون افزایش درد می‌شود.

آیا استفاده از تکاردرمانی برای جلوگیری از بروز عارضه امکان‌پذیر است؟


بله. با توجه به قابلیت تکاردرمانی در تقویت روند طبیعی ترمیم بدن، این روش در جلوگیری از بروز آسیب خصوصاً در فعالیت‌های ورزشی استفاده می‌شود. تکاردرمانی همچنین جهت پیشگیری از بروز عارضه‌های مرتبط با فعالیت‌های مکرر، اضافه وزن و وضعیت نامناسب بدنی نیز قابل استفاده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس